YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriz Türkiye'yi teğet geçti!
Kriz Türkiye'yi teğet geçti!
17 Ocak 2015 20:15
İsviçre'nin aldığı karar sonrası piyasalarda oluşan 250 milyon dolarlık zarar Türkiye'yi teğet geçti.

İsviçre Merkez Bankası'nın, avro başına 1,20 frank olarak tuttuğu minimum kur uygulamasına son vermesi ve mevduat faizinde de indirime gitmesi kararının ardından piyasalardaki hareketlilik artarken, yatırımcı tarafında frank pozisyonu olanlar ciddi zarara uğradı.

Analistler, yurtdışında FX piyasasındaki zararın 250 milyon dolara yaklaştığını belirterek, yurtiçinde ise yatırımcıların çok fazla frank pozisyonu bulunmadığını, dolayısıyla Türk FX piyasasının bu karardan etkilenmediğini kaydediyor.

AA muhabirine konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, gelişmelerin ardından yurtdışında birkaç firmanın zarar açıkladığını belirterek, "Örnek vermek gerekirse FXCM 225 milyon dolar zarar açıkladı. Hisseleri de 17 dolardan 1,5 dolar seviyelerine kadar düştü. Borsaya kote bir diğer büyük şirketin hisseleri ise yüzde 10 gerilemiş durumda. Alpari battığını açıkladı. Diğer birkaç brokerdan da batma haberleri geldi. Net rakamlar için birkaç gün beklememiz gerekecek" ifadelerini kullandı.

Kurumlarda ne kadar frank pozisyonu bulunduğu konusunun net olmadığını kaydeden Memişoğlu, ancak Türkiye'deki kurumlarda çok fazla pozisyon olduğunu düşünmediğini dile getirdi.

Memişoğlu, frankın Türkiye'de çok işlem yapılan bir enstrüman olmadığını, karar sonrası pozisyon sayısında bir değişiklik gözlemlemediklerini aktararak, "Yatırımcılara frank parite çiftlerinde temkinli olmalarını ve yeni pozisyon açmamalarını öneririm. Diğer paritelerde ise kaldıracı 1'e 100 değil de 1'e 20 kullanmalarını tavsiye ediyorum. Zira bu son harekette frank short olan pozisyonların hemen hemen hepsi stoplandı" diye konuştu.

20:39
 // burhan
bunu isveclerden once zaten ssy.cumhurbaskanimiz soylemisti turkiyeye etksi olmayacak demisti saglam irade iste...
17 Ocak 2015 20:39
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler