YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriz fırsatçılarına tokat gibi cevap!
AK Parti'nin tek başına iktidarını koruyacağı beklentisi ekonomiye de katkı sağladı. Kaos lobisinin dolar, borsa ve faiz üzerinden yarattığı 160 milyarlık maliyetin 45 milyarı silindi
Kriz fırsatçılarına tokat gibi cevap!
17 Mayıs 2015 / 08:10 Güncelleme: 17 Mayıs 2015 / 10:00

7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin tek başına iktidarını sürdüreceği beklentisi ve küresel piyasalardaki gelişmeler, dolar üzerinden kriz algısı yaratmak isteyenlerin oyununu yerle bir etti. Kaos lobisinin, dolar, borsa ve faiz üzerinden yarattığı 160 milyar liralık maliyetin 45 milyarı geçen hafta silindi. Yabancı girişinin hızlanmasının etkisiyle, Borsa İstanbul yüzde 4.2 ile dünyanın en fazla yükselen borsası oldu. Şirketlerin piyasa değeri bir haftada 20.8 milyar TL artarak 621.9 milyar liraya ulaştı.

KUR FARKI ZARARI 21.4 MİLYAR AZALDI

Türkiye'ye ilginin artmasının etkisiyle dolar, Türk Lirası karşısında yüzde 4.6 ile son 3.5 yılın en sert haftalık değer kaybına imza attı. TL dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi oldu. Dolar yükselirken, 'durdurulamıyor', 'kur farkı zararı katlandı' gibi manşetler atan paralel meyda ve işbirlikçileri, düşüşün etkilerini ise adeta okuyucusundan sakladı. Dolardaki düşüşle birlikte reel sektörün kur farkı zararı bir haftada 21.4 milyar TL azaldı.

FAİZ DÜŞÜŞÜNDEN 3 MİLYAR TL

Piyasalardaki iyimser havayla 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 10.27'den 9.55'e, 10 yıllık tahvilinki ise yüzde 9.39'dan 8.98'e indi. Hazine'nin geçen hafta gerçekleştirdiği 5 ihaleye, satışın yaklaşık 4.5 katı talep geldi. Faiz düşüşünün ekonomiye katkısı, ihalelerle birlikte yaklaşık 3 milyar TL oldu.

DOLARDA HEDEF  2.50 TL

Küresel piyasalarda artan risk iştahı ve TL varlıklara yabancı ilgisinin devam etmesiyle TL son üç haftada dolara karşı yüzde 6.1 prim yaptı. Analistler, doların seçime kadar 2.60'ın altında kalması durumunda yeni hedefin 2.50-2.55 olduğunu tahmin ediyor. Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, seçimlerin finansal anlamda yerel seçimlere benzeyeceğini, o dönemde de tarihin yaklaşmasıyla uluslararası yatırımcıların Türkiye ilgisinin arttığını, fon akımlarının hızlandığını ve TL varlıkların prim yapmaya başladığını hatırlattı. Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ise doların 2.60'ın altında kaldığı sürece 2.50-2.55 seviyelerine çekilmesinin mümkün olabileceğini belirtti.

BAKAN ZEYBEKCİ'NİN 4 MAYIS'TA DEDİĞİ OLDU

Piyasalarda bu hafta yaşananlar, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin 4 Mayıs'ta yaptığı açıklamaları haklı çıkardı. Bakan Zeybekci 4 Mayıs'ta yaptığı açıklamada "Enflasyonu yükselten nedenler mayıs ayından itibaren bir bir ortadan kalacak. Fiyatlar üzerinde seçim nedeniyle oluşan köpük seçim sonuçlarına dair beklentilerin netleşmesiyle gelecek haftadan itibaren kaybolmaya başlayacak. Merkez Bankası'nın toplantısında faizleri sabit bırakmasını bekliyorum" tespitinde bulunmuştu.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler