YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriz bitti, büyüme 2010'da hedefleri aşar
Kriz bitti, büyüme 2010'da hedefleri aşar...
Kriz bitti, büyüme 2010'da hedefleri aşar
15 Şubat 2010 / 07:03 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 10:26

Yunanistan, İspanya ve Portekiz'de baş gösteren sıkıntıların yeni bir küresel kriz dalgasına yol açıp açmayacağı tartışılırken Zaman, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile iş dünyasını bir araya getirdi.

'Geleneksel Sektörler Buluşması'nda bu defa 'küresel kriz ve sonrası' masaya yatırıldı. Türkiye'nin krizden en az etkilenen ülkelerden biri olduğu görüşünde birleşen işadamları ve üst düzey yöneticiler, elektrik ve doğalgaz tüketim rakamlarının da bunu teyit ettiğini vurguladı.

"Avrupa ekonomilerindeki sarsıntı, şüphesiz bizi de etkiliyor, ancak ülkemiz siyasî istikrar ve bankacılıktaki güçlü performansıyla pek çok ülkeden daha hızlı toparlanmaya başladı." diyen iş dünyası temsilcilerine göre yeni vergi ve zamlar olmaması halinde piyasadaki canlanma artarak devam edecek. İhracatın da desteğiyle yıl sonunda yüzde 3,5'lik büyüme hedefinin üstüne çıkılacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, Türkiye'nin 2010'da önemli bir toparlanma sürecine gireceğini, takip eden iki yıl içinde de çok yüksek bir büyüme rakamına ulaşacağını söyledi. Şimşek, farklı sektörlerdeki KDV ve ÖTV indirim taleplerine de yeşil ışık yaktı: "Malî imkânların ve bütçenin uygun olması halinde sektörel bazda büyümeyi sınırlayan vergilerde indirime gidilebilir."

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler