YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kullananlar dikkat
Bankacılar, ihtiyaç kredisi kullanmış dar gelirli müşterilerinin canını yakacak...
Kredi kullananlar dikkat
22 Haziran 2011 / 07:19 Güncelleme: 22 Haziran 2011 / 07:30

Bankacılar, ihtiyaç kredisi kullanmış dar gelirli müşterilerini ilk taksit aksatmada ya icraya verecek ya da daha yüksek faizle yeni sözleşme yapacak. Önlemlerin yükü vatandaşa kalacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) konut ve taşıt dışındaki tüketici kredilerini kısıtlayan yeni önlemleri bankalar için fırsat kapısına dönüşmek üzere.  BUGÜN, yeni önlemlerin etkisini bankaların şube müdürlerine sordu. Çıkan sonuç, ihtiyaç kredisi kullanan dar gelirli tüketiciler için tehlikenin kapıda olduğu yönünde. Yeni maliyetin tüketiciye yansıtılacağını belirten şube müdürlerinin önlemlerden çıkardığı sonuçlar ve önümüzdeki dönemde yapmayı planladıkları uygulamalar şöyle:

Çürük elmayı ayırın

Bankalar konut ve taşıt dışında 76,5 milyar lira tutarında tüketici kredisi dağıttı. Bu kredileri alan tüketiciler genel olarak düşük gelirli kesimden oluşuyor. Dolayısıyla bu kesimin kredi taksitlerini aksatma ihtimalleri daha yüksek. Üstelik sağlam teminat da olmadığı için bankalar bu kredileri batırmak istemiyor. BDDK'nın bankalara, "Piyasaya daha az likidite verin. Çürükleri de ayıklayın" mesajı verdiği düşünülüyor. Bankalar bu nedenle önümüzdeki dönemde riskli müşterilerinden kurtulup yerlerine daha risksiz müşteri bulmaya çalışacak.

İcralar başlayacak

Bu kesimin birden fazla bankadan kredi aldığı biliniyor. Bu nedenle bankacılar, kredi taksitini aksatan müşterisine zaman tanımak yerine yeni dönemde direkt icraya vermeyi planlıyor. ‘Hiçbir banka takipte sona kalmak istemez' diyen bankacıların yeni hedefi, rakip bankalardan önce davranıp hafif sorunlu tüketiciyi dahi ilk icraya vererek alacak sıralamasında adını ilk sıraya yazdırmak. Bu nedenle yeni dönemde icralarda adeta patlama bekleniyor. Bu müşterilerin yeni dönemde başka bankalardan kredi alıp durumu kurtaramayacağı düşüncesi icraları daha da hızlandıracak.
 
Ekstra faiz artışı

Bankalar riski azaltmak için ikinci yol olarak sözleşme yenileme yöntemini kullanacak. Müşterilerden kredinin vadesinin uzatılması istenecek. Böylece örneğin 24 aylık vade 48 aya çıkarılarak taksit miktarı aşağı çekilecek. Ancak müşterilerin büyük bölümü düşük faiz döneminde kredi aldı. Yeni yapılanmada daha yüksek faiz uygulanacak. Örneğin yüzde 1 faizle alınmış kredi bugün normalde yüzde 1,25 faizle vadesi uzatılacakken bankalar yüzde 1.50 faizle yapılandırma yapıp buradan kendilerine ilave risk kazancı sağlayacak. Dar gelirlinin taksiti örneğin 400 liradan 300 liraya düşecek. Ancak daha fazla faiz ödemek zorunda kalacak.  (Bugün) 

bankacılık düzenlemesi5
 // durmuş
Bu işler için mevcut bankaların bünyesinden de gerekirse Şube bazında yeni düzenleme ile branşlaşmış bankalar oluşturulmalıdır. Ancak, yatırım bankalarının vadeli mevduat değil vadesiz mevduat toplayabilme özelliği olabilmelidir. Ortak oldukları diğer grup bankalarından nakit aktarımı, sermaye ilavesi de söz konusu olabilmelidir....
22 Haziran 2011 09:47
bankacılık düzenlemesi4
 // durmuş
Buna ilaveten faktoring ve leasing gibi kurumsal nitelikli finans araçları da bu yatırım bankalarına kanalize edilmelidir.Perakende ve bireysel bankacılık ise mevcut bankacılık düzeninde devam ettirilmelidir. Bunlara ilaveten ayrıca mortgage kredisi ile alakalı branş bankalar da olmalı ve inşaat sektörü diğer kurumsal, ticari ve bireysel bankacılık haricinde yönlendirilebilmelidir. Bu işler için mevcut bankaların bünyesinden de gerekirse Şube bazında yeni düzenleme il...
22 Haziran 2011 09:46
bankacılık düzenlemesi3
 // durmuş
Kamunun da bankacılık sektöründe bulunan iki bankasının ortaklık yapısında yapılan değişikliklerle acilen satılmasının gerektiği de ayrı bir durumdur. Bunların acilen gündeme gelip sonuçlandırılması düzenlemelerin hızlandırılması gerekmektedir. Büyük bankaların ayrıca yatırım bankları almaya teşvik edilmesi ve kurumsal ve ticari finansmanların bu bankalar aracılığı ile yapılması kanunlaştırılmalıdır....
22 Haziran 2011 09:45
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler