YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartıyla tefecilik korkutucu boyutta
Nakit paraya sıkışan vatandaş, kart tefecisine gidiyor ve sistem bundan sonra işlemeye başlıyor.
Kredi kartıyla tefecilik korkutucu boyutta
14 Eylül 2009 / 16:32 Güncelleme: 14 Eylül 2009 / 16:48

Sistem, kredi kartında limitlerin sonuna kadar kullanılması ve taksitlendirme yapılmasına dayanıyor. Çeşitli nedenlerle nakit paraya sıkışan vatandaş, “kart tefecisi” ne gidiyor.

Kredi kartı tefeciliği çığ gibi büyüyor. “Sanal alışveriş” olarak da adlandırılan, kredi kartları üzerinden komisyon karşılığı para alınmasına dayanan ve “hızla bir sektör haline geldiği” söylenen sistem tehlikeli boyutlara ulaştı. Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş, uygulamanın giderek yaygınlaştığına dikkat çekerek, “sosyal patlama” uyarısında bulundu. Bu uyarıya katılan Anadolu’nun diğer önemli sanayi kentlerinin temsilcilerine göre, kredi kartı tefeciliğinde bugün yaşananlar henüz “felaketin ön habercisi”.

Bin lira çekene 800 nakit

Sistem, kredi kartında limitlerin sonuna kadar kullanılması ve taksitlendirme yapılmasına dayanıyor. Çeşitli nedenlerle nakit paraya sıkışan vatandaş, “kart tefecisi” ne gidiyor. Tefeci, vatandaşın kredi kartından örneğin bin lira çekerek sözde ona bir ürün satıyor. Çektiği bin liraya karşılık, 800 ila 850 lira nakit veriyor. Tefeci, kredi kartını pos cihazından geçirdikten sonra hiçbir riske girmeden yüzde 20 civarında komisyon elde ederken, borç ödeme süresi başladığında vatandaş banka ile karşı karşıya kalıyor.

Dünya

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler