YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartında taksit sınırı kalkıyor mu?
Kredi kartında taksit sınırı kalkıyor mu?
13 Eylül 2015 07:35
Başbakan Yardımcısı Yılmaz: Taksit sınırının gevşetilmesinde BDDK çalışma yapıyor. Konuyu Finansal İstikrar Komitesi değerlendirecek.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kredi kartı taksit sınırlandırmasının gevşetilmesiyle ilgili bu konuda tüketimle yatırım arasında denge hedeflediklerini ve makro politikaları bu çerçevede şekillendirdiklerini anlattı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bu konuda iç çalışma yaptığını belirterek, "Ancak bizim bir Finansal İstikrar Komitemiz var, bu konular komiteye gelir ve değerlendirilir. Şu anda bu konuda verilmiş bir kararımız yok" dedi.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, ihracatın tekrar ivme kazanması için yeni önlemler olup olmayacağına ilişkin, son dönemde dünyada ticaret hacminin daraldığına işaret etti. Yılmaz, bu noktada paritenin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, "Paritedeki değişimin, dolar bazında ihracatımızı aşağı çektiğini de görüyoruz" dedi.

Not için yeni dönem önemli

FITCH'İN gelecek hafta yapacağı Türkiye değerlendirmesine ilişkin de konuşan Yılmaz, "Kasımdan sonra yeni oluşacak siyasi yapı orta vade için daha belirleyici olacaktır. Türkiye'nin dünya karşısındaki nispi konumunu iyi değerlendirerek hak ettiğimiz notu vermelerini umuyorum" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler