YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartına taksitte geri adım atılıyor
Kredi kartına taksitte geri adım atılıyor
23 Ağustos 2015 16:25
Kredi kartı taksit sayısınında tüketiciyi korumak amaçlı yapılan tasarruf, esnafı zor durumda bırakınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yeni bir formül düşünüldü: Taksit sayısında esnetme...

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartları ve tüketici kredilerinde taksit sınırlamasının, Finansal İstikrar Komitesi toplantısında gündeme geldiğini, konu üzerinde çalışıldığını belirterek, “Acaba bunu biraz esnetebiliriz miyiz diye konuştuk” dedi. 

Burada daha çok tüketicilerin borçlanmasını kontrol altına almanın amaçlandığını anlatan Akben, bununla tüketicinin kendi gelirinin çok üzerinde bir borçlanmaya gitmemesinin ve birtakım sıkıntılar yaşanmamasının istendiğini ifade etti. Akben, limitleri daha düşük, bir bedel ödenmeyen temassız kartlara, düşük limitler nedeniyle talebin sınırlı olduğunu söyledi. 

Kredi kartlarındaki borçlanma ve taksit sayısı azaltıldığında hacmin daraldığına dikkati çeken Akben, şöyle devam etti: “Şimdi biz burada bunları kontrol altına aldığımızı düşündük ama bunun yanında bu defa kredi kartı kullanmadan başka alanlarda borçlanmalar başladı. Bu çek, senet veya diyelim ki mobilyacı, beyaz eşyacı kendi taksit yapıyor. Bu defa şöyle bir şeyle karşılaşıyoruz, en az eskiden bunları görerek yönetebiliyordunuz, şu anda yönetiminiz dışına çıkıyor. Bireylerin ne kadar borçlandığı ayrı bir çalışma konusu o. Regülatör olarak ne kadar çok bilgiye sahipseniz, yönetimi daha doğru yapabiliyorsunuz. Bu defa onu düşünüyoruz.” 

Etkileri azaltılmalı

Bu konuda esnetme düşünülüp düşünülmediğinin sorulması üzerine Akben, “Esnetme diyemem şu anda. Onu bir Finansal İstikrar Komitesi kararı ile yapmıştık. Ancak o kararın yine oradan çıkması lazım, orada bir rakamları, gecikme oranlarını ortaya koymamız lazım” dedi.

Mehmet Ali Akben, “Konuyu Finansal İstikrar Komitesi’ne taşımayı düşünüyor musunuz?” şeklinde soru üzerine, şunları kaydetti:

 “Geçen toplantıda aslında kısmen onu konuştuk taksit sayısı, acaba biraz bunu esnetebiliriz miyiz şeklinde veya tüketici kredilerindeki pay 36 taksit gibi... Fakat orada da onları artırdığınızda bu defa cari açığa olumsuz etki yapıyor. Bilhassa ithal cep telefonu gibi ya da pahalı ürünler konusunda bunu esnettiğinizde cari açığa olumsuz etki yapıyor. Yani birbirini orta bir yerde buluşturmak lazım. Yönetebilir bir seviyeye getirmek lazım. Etkilerini azaltıcı tedbirlerle yapmak lazım.” 

Konunun Finansal İstikrar Komitesi’nin gündeminde olup olmadığının sorulmasına karşılık da Mehmet Ali Akben, konunun üzerinde çalışıldığını belirtti.

Sınıra rağmen 10 milyar ciro

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.8 büyüyerek 10 milyar liralık ciroya ulaştı. GfK TEMAX verilerine göre, tüketici teknolojisi ürünleri pazarında geçen yılın aynı dönemine göre telekom, küçük ev aletleri ve büyük beyaz eşya ciroda en fazla büyüyen sektörler oldu. Telekom sektörü yılın ikinci çeyreğini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 büyüme ve 3.86 milyar lira ile kapattı. Bilişim teknolojileri sektörü bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.7 küçüldü. Büyük beyaz eşya sektörü, ikinci çeyrekte 2.28 milyar liralık ciro ile geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 21.4 büyüdü. Bu büyüme etkisiyle sektör ilk yarıyı yüzde 16.4 büyüme ile kapattı. Tüm ürün kategorileri çift haneli büyüme performansı gösterirken, sektöre en büyük katkıyı yüzde 24.1 büyüme ile bulaşık makineleri sağladı. Küçük ev aletleri sektörü ise geçen yılın aynı dönemine göre adet olarak yüzde 4.2 küçülürken, cirosal olarak ise yüzde 11.5’lik bir büyüme performansı gösterdi. Sektör cirosal anlamda bu dönemde 945 milyon liralık pazar değeri elde etti.

Elektronik cihaz pazarının en büyüğü olan telekom sektörü, akıllı telefonlara olan yüksek taleple büyümeye devam etti. Sektör, yılın ikinci çeyreğini yüzde 24 büyüme ve 3.86 milyar lira ciroyla kapattı. Akıllı telefonlarda 5 inç ve üzeri ekranlı telefonların payı yüzde 32’ye, 4G uyumlu cihazların payı yüzde 50’nin üzerine çıktı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler