YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartı olanlara kritik uyarı
Kredi kartı sahipleri son günlerde e-postanıza gelen ya da el ilanlarıyla size ulaşan mesajlara aman dikkat!
Kredi kartı olanlara kritik uyarı
22 Ekim 2009 / 13:37 Güncelleme: 22 Ekim 2009 / 13:37

Krizin etkisiyle kredi kartına ilişkin mağduriyetlerin sayısı her geçen gün artıyor. Durum böyle olunca fırsatçılara da gün doğdu. Ödenemeyen kredi kartı borçlarının birikmesi yasal olmayan kredi pazarlamasının da önünü açtı.

Bankaların kredi kartına yıllık yüzde 50'ye varan oranlarda faiz uygulamasının da etkisiyle bu durum yasal olmayan kredi pazarlamasının önünü açtı. Finans kuruluşlarının uyguladıkları yüksek faizi kullanan birçok kişi, "Kredi kartı borcunuzu kolayca taksitlendirmek ister misiniz?" şeklindeki el ilanı ve elektronik posta aracılığı ile mevcut borcunu daha ucuza taksitlendireceği iddiasında bulunuyor.

BDDK'DAN KART SAHİPLERİNE UYARI

Herhangi bir şekilde kefil, senet, sözleşme, evrak ve imza gerektirmeden borcun tamamını kapatmayı taahhüt edenlerin sayısındaki artış Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK) da harekete geçirdi. Bu tarz ilanları mercek altına alan BDDK yetkilileri, bu işi yapanların suç işlediğine dikkat çekiyor. Yapılan hareketin tefecilik olduğunu kaydeden yetkililer, denetimlerin ardından bu şekilde hareket edenlere ağır cezai yaptırımlar uygulanacağını ifade ediyor.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, banka ve katılım bankaları dışında herhangi bir kuruluşun kredi veremeyeceğine dikkat çekiyor. Bilgin'e göre vatandaşlar, bu tarz girişimlere itibar etmemeli. Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre, Haziran 2009 itibarıyla toplam kredi kartı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak 44 milyona yükseldi. Toplam banka kartı sayısı ise yüzde 7 artarak 61,2 milyona yükseldi. Elektronik posta ve el ilanları ile kredi kartı borcunu bankalardan daha ucuza kapattığını belirtenler 10 bin TL'lik borç için yıllık 3 bin 500 lira daha avantajlı ödeme planı sunduklarını iddia ediyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler