YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartı mağdurlarının sayısı her geçen gün artıyor
Kredi kartı mağdurlarının sayısı her geçen gün artıyor
Kredi kartı mağdurlarının sayısı her geçen gün artıyor
13 Şubat 2009 / 07:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kredi kartı mağdurlarının sayısı her geçen gün artıyor. BDDK verilerine göre, 2008’de kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 478 bin kişi artarak 1 milyon 564 bine çıktı. Bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı da yüzde 2 milyon 170 bine yükseldi. Rakamların hızlı artması başta tüketiciler örgütü olmak üzere bir çok kesimi alarma geçirdi. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, yaklaşan tehlikeyi aylardır dile getirdiklerini, ancak kimsenin önlem almadığını söyledi.

GEÇ OLMADAN ÖNLEM ALIN

Çetin, “Merkez Bankası verilerine göre, toplam tüketici kredisi miktarı 120 milyar lira, kredi kullanan kişi sayısı ise 10 milyon kişidir. Aile fertleri ile birlikte düşünüldüğünde 30-40 milyon kişi bankalara bireysel kredi borçlusudur” dedi. Takipteki tüketici sayısının bir önceki yıla göre yüzde 62 artarak yeni bir rekor kırdığını hatırlatan Çetin, “Yetkilileri uyarıyoruz. Kendi bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Çok geç olmadan tüketicilerin bireysel kredi borçlarının 24 ayda eşit taksitle ve yılda yüzde 3 faizle ödenmesi yasa önerimizi gündeme alın. Yoksa kredi kartlarında felaket yaşanacak” diye konuştu.

KARTLA BORÇLANMAYIN

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, tüketicileri kredi kartı ile borçlanmamaları konusunda uyardı. Habertürk’e konuşan Özince, “Vatandaşlar kredi kartıyla asla borçlanmamalı. Eğer borçlanma ihtiyacı varsa mümkünse tüketici kredisi kullanarak tüketici kredisinin de kendi ihtiyaçlarına uygun olanını alarak kullanmalılar. Herkes ayığını yorganınıza göre uzatsın” uyarısında bulundu. BUGÜN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler