YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartı limitinizi düşürün
Kredi kartı limitinizi düşürün
Kredi kartı limitinizi düşürün
17 Haziran 2008 / 12:00 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sürekli artan petrol ve gıda fiyatları ülke ekonomilerinin 'baş düşmanı' enflasyonu da tetikliyor. Peki enflasyonla nasıl başa çıkılır?


Dünyanın 'en güçlü' ekonomisi olarak bilinen ABD ekonomisi tarihinin kötü dönemlerinden birini geçiriyor. Mortgage krizi ve sürekli artan petrol fiyatları Amerikalıların refah seviyesini gün be gün düşürüyor. ABD'li uzmanlar ise enflasyonla mücadele için öneri paketleri sunuyor. İşte geniş kapsamlı 'Enflasyonla Mücadele Paketi.'


Gaza ölçülü basın


Uzmanlara göre yakıt tasarrufunun en önemli noktası gaza ölçülü basmak. Aracı her zaman sabit hızda kullanmak yakıt maliyetini yılda 800 dolar aşağıya çekmek anlamına geliyor.


Kredi kartı avantajını kullanın


Benzin paranızı birden ödemeyin. Kredi kartınızı kullanın. Yapılan araştırmaya göre yıl boyu aracının benzinini kredi kartı ile alanlar 200 dolar kar ediyor.


Alış veriş listesi çıkarın


Uzmanlar, enflasyonu yenmenin bir başka yolunu yapılan mutfak alış verişlerindeki püf noktalarına bağlıyor. Mutfak alış verişlerinizi listesiz yapmayın. Süper marketlerin kampanyalarını takip edin ve sakın ola açken mutfak alışverişine çıkmayın. Bu önerileri uygulayanlar yılda 1.200 dolar tasarruf elde ediyor.


Market dergilerine üye olun


ABD'li uzmanlar aylığı 1 dolar olan, yıllığı ise 10 dolar olan ürün kataloglarının çok yararlı olduğunu söylüyor. Bu kataloglarda, yıl içinde hangi ürünün ne zaman indirime gireceği yer alıyor. Bu yöntemle yılda 1000 dolardan fazla tasarruf yapabiliyorsunuz.


Evde yemek yiyin


Uzmanlar tasarruf için bu püf noktasının üzerinde dikkatle duruyor. Dışarda yiyeceğiniz yemekler ay sonunda ciddi olarak masraf yükü olarak karşınıza çıkabilir. Evinize yapacağınız erzak alış verişi toptan olacağı için bu yolla ayda ern az 50 dolar tasarruf yapmak mümkün.


Evinize iyi bakın


Eviniz eski bir yapıysa her geciktirdiğiniz tadilat işi size ekonomik yük olarak geri dönebilir. Evinizin yalıtım sistemini her yıl gözden geçirmelisiniz. Fark etmediğiniz bir hava boşluğu kışın boşuna yakıt parası vermenize neden olabilir. Alacağınız önlemler sizi 5 yılda ortalama 1.375 dolardan kurtarabilir.


Enerji koruma programı satın alın


Teknolojik gelişmeler bir yandan hayatı kolaylaştırırken, bir yandan da enflasyonla mücadelede yardımcı oluyor. 60 dolar karşılığında satılan enerji koruma aleti, evinizde harcağınız enerjiyi minimize ederek yılda 200 doların cebinizde kalmasını sağlıyor.


Fişleri çekin


Elektrik faturalarınız çok mu geliyor? Bunun nedeni TV, DVD oynatıcı ve bilgisayarınızı tam kapatmadığınız için olabilir. Televizyonu sadece kumandadan kapatmak o aletin o andan itibarenn elektrik harcamadığı anlamına gelmiyor. Tüm aletlerinizi düğmelerine basıp kapatırsanız 5 yılda ortalama 300 dolar kara geçersiniz.


Hayat sigortası


Hayat sigortası yaptırırken yaşınıza ve geçirdiğiniz hastalıklara dikkat etmelisiniz. Yaşınızı ve hastalıklarınızı göze alarak yaptıracağınız sağlık sigortası sizi ileride büyük masraflardan kurtarabilir. Gençseniz ve önemli bir hastalığınız yoksa tam kapsamlı bir sağlık sigortası size mali bir yük olarak geri dönebilir. Plansız bir sağlık sigortası size yılda 750 dolara patlayabilir.


Pazarlık yapın


Önünüze sunulan her ödemeyi kabul etmeyin. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre doktoruyla muayene ücretinde pazarlık yapıp başarılı olanların sayısı yüzde 60. Bu pazarlık size her muayenede ortalama 85 dolar kazandıracak.


Kredi kartı limitinizi düşürün


İnsanlara bir bakıma 'mutluluk' veren kredi kartları bir süre sonra mutsuz edebiliyor. Eğer cebinizde bir sonraki ayın ekstresini ödeyemeyecek kadar paranız yoksa kartınızı kullanmayın. Yüksek limitli kartlar da alış verişe özendirebiliyor. Bankanızla konuşup kart limitini ödeyebileceğinz bir limite düşürmenizde fayda var. Kart borcunuzu ödeyemediğiniz her gün size 'hatrı sayılır' faiz oranlarıyla geri dönecektir.


Hibrid araç satın alın(Eğer mümkünse)


Artan petrol fiyatlarıyla 2008'in 'yıldızı' olan hibrid arabalar geleceğin yakıt teknolojisi olarak adlandırılıyor. Uzmanlar, hibrid araçların, benzinli araçlara göre yılda 2 bin 400 dolarlık avantaj sağladığını ifade ediyor. (Gazeteport/Ekonomi)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler