YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi kartı kullananlara büyük müjde!
Meclis gündemine dün gelen Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı, ‘isteyenler için’ kredi kartı aidatlarını ortadan kaldırıyor.
Kredi kartı kullananlara büyük müjde!
31 Ekim 2013 / 08:05 Güncelleme: 31 Ekim 2013 / 11:32

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, katıldığı TV kanalında, 9 kısım ve 88 maddeden oluşan kanun tasarısıyla ilgili bazı başlıkları şöyle anlattı:

* Çok geniş kapsamı olan tasarının en çok konuşulan kısmı banka-tüketici ilişkileri.

* Bankaların aldığı ücret ve komisyonlara ilişkin bir düzenlemeye ihtiyaç vardı. Faiz dışı hangi hizmetlerden ücret alınacağını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın görüşünü almak şartıyla BDDK belirleyecek.

* Kredi kartı hizmeti sunan bankalar veya katılım bankaları hiçbir ücret almayacakları bir kredi kartı türünü de tüketiciye sunmak zorunda olacak.

* Sözleşmelerdeki harflerin en az 12 punto olması öngörülüyor.

* Konut alımında tüketicinin hukukunun korunması bakımından bir sigorta müessesi getiriyoruz. Mesela inşaatçı firma 30 ay içinde konutun teslim edilmemesi halinde gayrimenkulün bedeli kadar ceza ödemek zorunda kalıyor.

* Kredi taksitlerinin planlanmış süreden önce ödenmesi halinde ona göre bir yaptırım uygulanmayacak ancak yapılan masraflar nedeniyle toplamının yüzde 2’sini aşmamak suretiyle bir tazminat ödeme kredi verene gerekecek.

* Taklit ürün üretenler konusunda markaları korumayı hedefliyoruz.

Öte yandan, Alışveriş Merkezi Yasası’nı kasım ayı içinde Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını da kaydeden Yazıcı “2014’ün ilk çeyreğinde bu önemli tasarıyı çıkarmış oluruz. AVM açılması konusunda stratejik ticari plan yapılmasını öngörüyoruz” dedi.


STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler