YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kredi borcu olanlar dikkat!
Kredi borcu olanlar dikkat!
26 Eylül 2014 01:30
Tüketici Kanunu'nun tüketici kredilerine yönelik yol haritası şekillendi. Buna göre kredisini erken ödeyene indirim geliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan taslakta yer alan önemli başlıklar şöyle:

Erken ödemeye indirim: Tüketici, vadesi gelmeyen bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek, kredi borcunun tamamını erken ödeyebilecek. Bu durumda kredi veren, erken ödenen tutara göre tüm faiz ve maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapmakla yükümlü olacak. 

Tüketici korunuyor

Temerrütte bileşik faiz yok: Temerrüt hali de dahil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmayacak. 

İzinsiz sigorta yapan yandı: Tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmadan krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak. 

Gelir durumuna uygunluğu: Bankalar, kredi verirken tüketicinin gelir durumuna uygun olup olmadığını ayrıntılı bir şekilde açıklayacak. 

Masraf açık yazılacak: Belirsiz süreli sözleşmelerde kredinin türü, limiti, değiştiğinde uygulanacak düzenleme, aktif faiz oranı gibi tüm ayrıntılar yer alacak. 

Kapatmaya 60 gün sınırı: Tüketici faiz değiştikten sonra 60 gün içinde borcunu kapatırsa, bu artış hiçbir şekilde kendisine yansıtılmayacak. 

14 gün içinde cayma hakkı

Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler