YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Korkutan rakam! 210 bini denetimsiz
Korkutan rakam! 210 bini denetimsiz
16 Ekim 2014 23:10
Türkiye'deki 341 bini aşkın asansörden yaklaşık 150 bininin denetlendiği belirtildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan, Türkiye'deki 341 bini aşkın asansörden yaklaşık 150 bininin denetlendiğini belirterek, "TÜİK'in sayfasında istatistiki olarak belirlenmiş olan 341 asansörün, mümkünse her yıl hepsinin denetimini yapmak istiyoruz" dedi.

Aslan, bir gazetecinin, "Son dönemde asansör kazaları çok gündeme geldi. Denetimler ne durumda? Neler yapılıyor?" sorusu üzerine, İstanbul'daki elim kazada hayatını kaybeden 10 kişinin acısının hala taze olduğunu ve bu olay sonrası riskleri tespit edip bunların üzerine gitmeye yönelik çalışmalarda bulunduklarını belirtti.
 

Asansörlerde etiketler bulunduğunu hatırlatan Aslan, kriterlere uymayanlara kırmızı etiket yapıştırıldığını, kullanıcının can güvenliğini etkilemeyecek boyuttaki eksikleri olanlara sarı etiket konulduğunu, yeşil etiketlilerin herhangi bir sorun olmadığı anlamına geldiğini ifade etti.

Denetlenen asansör sayılarına da değinen Aslan, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de 341 binin üzerinde asansör var. Bunların denetleneni 150 bin civarında. Bu denetimlerin içinde o kırmızı etiketleme, 54 kriterden dolayı aykırı, uygunsuz olan asansör sayısı fazla çıkıyor. Dolayısıyla gerçek anlamdaki değerlendirmeyi yaptığımızda muhtemelen bu sayı düşecek ama ondan ziyade şuna dikkati çekmek lazım; TÜİK'in sayfasında istatistiki olarak belirlenmiş olan 341 asansörün, mümkünse her yıl hepsinin denetimini yapmak istiyoruz."

 

AA

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler