YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Korkulacak durum yok"
İşsizliği düşürecek büyümeye geçiş biraz zaman alacak...
"Korkulacak durum yok"
01 Mart 2010 / 08:41 Güncelleme: 01 Mart 2010 / 08:46

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, dünyada artık mütevazi büyümelerin yaşanacağını, yeni yatırımdan önce mevcut kapasitelerin doldurulmaya çalışılacağını belirtti ve “İşsizliği azaltacak derecede büyümeye ulaşmak uzun sürecek” dedi

‘Avrupa ekonomisi sıkıntılı ama Türkiye’nin korkulacak bir durumu yok’

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, YÖK’ün Kurucu Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın vefatına ilişkin, iki üniversite kurmuş olan Doğramacı’nın kurduğu Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi’yle model oluşturduğunu, kendilerini de teşvik ettiğini anlattı.

Güler Sabancı, sohbet toplantısında krizin geldiği noktadan, yaşanan siyasi gerilime kadar birçok konuda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dünyadaki ekonomik trendlere ilişkin, ABD’de dahil birçok gelişmiş ülkede krizin ardından çok büyük teşvikler verildiğini, ancak gelinen noktada bundan sonrası için nasıl tedbirler alınacağı, nasıl bir yol haritasının takip edileceği konusunun netleştirilmesi, açıklanması gerektiğini vurgulayan Sabancı, bu konuda belirgin bir programın varlığından söz edilememesinin belirsizlik yarattığını ifade etti. “Çıkış uzun sürecek, herkesin dediği bu... Asla krizden önceki dengelere ulaşılamayacak, işsizliği azaltacak derecede büyüme uzun sürecek” diye konuşan Sabancı, Avrupa ekonomisinde yaşanan gelişmelerden sonra holding olarak herhangi bir revizyon yapmadıklarını, bunu önceden öngördüklerini dile getirdi.

Sabancı, Türkiye için korkulacak bir durum olmadığını, borç rakamlarının kötü gözükmediğini kaydetti. Sabancı, enflasyonda sapma olabileceğini ancak diğer tüm hedeflerin Türkiye için tutturulabilir göründüğünü de belirtti. Üretimde, satışta artış olduğunu, başta konut olmak üzere kredilerde hareketlilik başladığını ifade eden Sabancı, ancak bunun istenilen seviye olmadığını ekledi ve yeni yatırım için zaman olduğunu söyledi.

*****

TÜSİAD’ın rotası değişmez

GÜLER Sabancı, TÜSİAD’da başkanlık değişiminin ardından bir çizgi değişimi gözleyip gözlemediğinin sorulması üzerine, “TÜSİAD’ın ana rotasında değişiklik olmaz. Üslupta, yaklaşımlarda değişiklikler olabilir. Ayrıca ekip olarak başarılı bir basın toplantısı yaptılar. Ekip olarak çıkmalarının güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Tebrik ediyorum, başarılar diliyorum” dedi. TÜSİAD’ın yeni programını nasıl bulduğu sorusuna Sabancı, “Çok çalışacakları gözüküyor” karşılığını verdi.

*****

Bir iniş daha olacak, iyiye gidiş sonra başlayacak

GÜLER Sabancı, kriz noktasında tüm dünyada bir kere daha iniş olup, ondan sonra iyiye gidişin başlayacak gibi göründüğünü dile getirerek, Euro Bölgesi konusunda ise kuruluşundan bugüne kadar ilk kez böyle bir sıkıntı yaşadığını ve euro olmasaydı bölgenin çok daha kötü etkileneceğine değindi. Sabancı, AB’nin para birliğine giderken ülkelerin bütçe özerkliğinden fedakarlıklar gerektiği için entegre bir mali disipline sahip olmadığını ancak, gelinen noktada bunun gerekliliğinin ortaya çıktığını kaydetti. Sabancı, AB’deki krizin entegre mali disiplini artıracağını, siyasi birliğin de bu krizden sonra güçleneceğini öngördü. “Şimdi Avrupa bunu yaşıyor” diyen Sabancı, bölgenin, sözünü ettiği entegre mali disiplini sağlamak zorunda olduğunu, bunun kolay olmadığını ancak, ellerinde çok başka bir seçenek de olmadığı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Toz duman bir an önce yatışsın hukuki süreçler çok uzamasın

GÜLER Sabancı, kamuoyunda tartışılan güncel konulara ilişkin soru üzerine, bu konuda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanıtının en güzeli olduğunu, bu konularda fazla konuşulmasını doğru bulmadığını aktardı. “Sayın Babacan, demokrasi evinin önünü süpürüyor, biraz toz duman olması doğal” açıklamasının hatırlatılması üzerine Sabancı, “Bu toz dumanın yatışmasını diliyorum. Tüm Türkiye bunu diliyor zannediyorum. Tüm süreçlerin kısa zamanda tamamlanmasından, belirsizliğin ortadan kalkmasından yanayım. Bir an önce yatışmasında ülke için fayda var” yanıtı verdi.

Toyota işi kısmet şans

BİR gazetecinin Toyota’da geri çağırma sıkıntısını anımsatması üzerine Sabancı, “Orada ortağımızın stratejisi değişti. İşimize geldi sattık. İş dünyasında da kısmet,
şans diye bir şey var” dedi.

*****

HES yatırımında ‘Çevre önemli’ dedi, dağ keçilerine GPRS taktı

SABANCI CEO’su Ahmet Dördüncü, holdingin enerji yatırımlarını anlatırken çevre duyarlılığı ile ilgili ilginç bir örnek verdi. Yatırımların, IFC, Dünya Bankası kredileriyle yapılması nedeniyle 6 ayda bir bu kurumlardan müfettişlerin gelip, çevreye etkilerini araştırdığını, holdingin kendi hassasiyetinin yanı sıra kreditörlerin çok ciddi gözetimi olduğunu söyledi. Erzurum İspir Verçenik Dağı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içerisinde yer alan Arkun Barajı HES ve Malzeme Ocakları Projesi’ni örnek veren Dördüncü, çengel boynuzlu dağ keçilerinin yatırımdan etkilenip etkilenmediğinin gözlemlendiğini söyledi. Keçilere uydu takibi sağlamak üzere GPRS takıldığını anlatan Dördüncü, ’Çengel boynuzlu dağ keçisi ile yaban keçisi olan hedef türlerin takibinde, Enerjisa Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış yönetim planı çerçevesinde gerekli her türlü ekipman ve insan kaynağı desteğini sağladı. 1 yaban hayatı teknikeri ile 1 orman mühendisinin istihdamı vasıtasıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalara destek olundu. Bu bağlamda sah adaki hedef türlerin ve diğer türlerin izlenmesi amacıyla uydu vericili tasmaları Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi’ dedi.

Vatan

ACEBA ANLAŞILDIMI BEYLER ?
 // BATUHAN
İşadamı ve yönetici yani birazda sosyolog/Toplum bilimcisi olarak bir değerlendirmede bulunulmuş,umarız arife tarif gerekmezde geç kalınmaz ağzı olanda konuşmazsa her şey normal işler Sn.Güler Sabancı Hanımefendi'ye de bu noktalarda katılıyoruz sorumlu bir insan gibi tahlil etmiş göremeyen veya işine gelmeyipte görmek istemeyenlere yolu tarif etmiş teşekkürler....
01 Mart 2010 09:58
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler