23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara14 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep19 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konutta 'garantili' dönem
Konut üreticileri artık sadece proje üretip satmakla yetinmeyecek. İmalattan sonra kaynaklanan hatalara karşı 20 yıl bina içi tesisata ise 5 yıllık garantiler sunuluyor.
Konutta 'garantili' dönem
29 Ağustos 2010 / 08:11 Güncelleme: 29 Ağustos 2010 / 08:17

Konut üreticilerinin işi proje üretip satmakla sınırlı değil. Şirketler satış sonrası hizmetlere de ağırlık verdi.

Binaya imalattan kaynaklanan hatalara karşı 20 yıla kadar, bina içi tesisata 5 yıllık garantiler sunuluyor. Ağaoğlu garanti süresini ömür boyuna çıkararak yeni bir sayfa açıyor. Garanti süresince tamiratlar bedelsiz karşılanıyor.

Gelişen konut sektöründe tüketicilere artık konut aldıkları projede yaşam başladıktan sonra hizmet de sunuluyor. Özellikle markalaşmış ya da markalaşma yolunda olan şirketler müşteri memnuniyetini ön planda tutmak için satış sonrası hizmetlere ayrı önem veriyor. Bu kapsamda "müşteri sorun çıkarsa muhatap bulabilmeli" diyen konut üreticileri projelerine betonarme sistem, çatı, tesisat, kaplama gibi inşaata ilişkin imalat hataları için  20 yıla kadar, musluk, klozet gibi bina içi tesisata da 5 yıllık garantiler veriyor. Hatta Ağaoğlu gibi firmalar bu garanti süresini ömür boyu olarak ilan ediyor. Garanti süresince çıkan sorunlar, bedelsiz olarak çözümlenirken, kullanıcı hatasından kaynaklanan sorunlara da uygun maliyetlerle çözüm bulunuyor.

Ağaoğlu konut garantisinde de çıtayı yükseltti. Bünyesinde satış sonrası teknik hizmetler adında 80 kişilik büyük bir ekip kuran şirket, binalara imalat hatasına karşı ömür boyu garanti sunuyor. Ağaoğlu Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kürşat Tuncel, bir çok inşaat şirketinden farklı olarak, satılan konutun sadece yasal garanti süresince değil ömür boyu Ağaoğlu garantisinde olduğunu söyledi. Verilen teknik hizmetlerin imalattan kaynaklı eksikliklerle sınırlı kalmadığını anlatan Tuncel, teknik hizmetlerin sıhhi tesisattan, elektriğe, mekanikten perde, korniş montajına kadar çeşitlilik gösterdiğini, destek ekibinin 7/24 call center altyapısıyla hizmet verdiğini açıkladı. Tuncel, "İnşaat işi işçilerle yürütülüyor. Dolayısıyla eksiklikler ve hatalar hep olacaktır. Müşteriler sorun çıkmasından değil, sorun karşısında muhatap bulamamaktan şikayet eder" dedi.

SIVADAKİ ÇATLAĞA ANINDA ÇÖZÜM

Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da çatı kaplaması, duvar gibi alanlarda imalattan kaynaklanan sorunları 30  yıl boyunca bedelsiz çözdüklerini, eğer sorun tüketici kullanımından kaynaklanıyorsa onu da maliyetine karşıladıklarını açıkladı. Binadaki tesisata, ürün markasının ömrü kadar garanti sunduklarını belirten Durbakayım, "Musluğun ömrü 5 yıl ise 5 yıl boyunca tadilatı gerçekleşiyor. Ama duvarda kaplamada  sorun varsa 20-30 yıl boyunca müşterimize destek oluyor, anında çözüm buluyoruz" dedi.

Ayrıca site yönetimine de el atan konut üreticileri, satış sonrası hizmetler için de ayrı şirketler kuruyor. Müşterilerin tadilattan özel organizasyonlara, dekorasyon seyahat planlamasına, havuz bakımından ev içi bakıma kadar her türlü ihtiyacı bir şirket aracılığıyla karşılanıyor. Bu hizmetler kimi şirketlerde site yönetimi sıfatıyla verildiği için aidat karşılığında alınıyor, kimi projelerde ise site sakinleri kullandığı hizmetin bedelini ödüyor.

Sadece konut değil, yeni bir yaşam sattıklarını anlatan Durbakayım, birçok projedeki yaptıkları ticari birimlerin kiraya verilmesinden elde edilen geliri site yönetimine bıraktıklarını ifade etti. Durbakayım şunları söyledi:

 "Son 5-6 yıldır satış sonrası teknik hizmet anlayışını daha da geliştirdik. Alışılagelmiş daire satışını, 'yaşam alanı, yeni bir hayat anlayışı' satışı olarak geliştirdik. Projelerimizi yapıp sattıktan sonra bina güvenliğinin yanında yaşayanların da güvenliğini sağlamak için Teknik Güvenlik markası oluşturduk. Ayrıca site sakinlerinin daha huzurlu yaşamaları için site yönetim hizmeti veren Aktif Yaşam markası doğdu. Bu iki firmamız, güvenlikten bahçe bakımına, küçük çaplı onarımlardan resepsiyon hizmetlerine kadar bir çok kolaylık sunuyor."

Hektaş’ın Çekmeköy’deki İdealistkent projesinde de evler 5 yıl boyunca garanti altında. Evlerin her türlü iç ve dış yapı sorunuyla ilgili olarak firmanın teknik ekibi site sakinlerine hizmet veriyor. Hasanoğlu İnşaat Banu Evleri'nde bulunan 5 yıl boyunca imalat kaynaklı her türlü sorunu çözüyor. Sorunun kullanım hatasından kaynaklanması durumunda da problemin çözümü konusunda yardımcı oluyor.

ARKADAŞA DOĞUM GÜNÜ ÇİÇEĞİ

Şirketler sadece verdikleri garantilerle değil sundukları ekstra hizmetlerle de müşterilerine yeni bir yaşam vaad ediyor. Binalarda görünmeyen kusurlara karşı 5 yıl garanti sunan Dumankaya, ayrıca Pusula hizmeti ile de satış sonrasında evde çıkan teknik aksaklıklardan, doğum gününde arkadaşa gönderilen çiçeğe kadar her konuda müşterilerin yanında yer alıyor. Müşteri Hizmetleri Direktörü Berrin Löker, Dumankaya Pusula hizmetlerini asistan hizmetleri, e-dairem, gayrimenkul değerleme, konut destek, dizayn destek başlıkları altında topladıklarını anlattı. Löker, "Pusula ile müşterilerimiz evlerin dekorasyonundan kiralanmasına, taşınmalarından seyahat planlamalarına, tıbbı desteğe, konser rezervasyonuna kadar tüm hizmetlere tek bir yerden erişerek kolayca faydalanabiliyor" diye konuştu. Ayrıca e-dairem servisi ile konut alan tüketiciler konutların yapım aşamalarını web adresinden takip edebiliyor.

Sektörde ilk olarak Teknik Danışmanlık Servisi'ni kuran Sinpaş GYO; yine ilk olarak Kentsel Hizmetler adı altında profesyonel site yönetimi şirketini kurdu. Sinpaş GYO Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Gökhan Ataç, bu hizmetle hem müşteri memnuniyetini sürdürdüklerini hem de projelerin değerinin yükselmesini sağladıklarını söyledi.

KREDİ ALAMAYANLARI DA EV SAHİBİ YAPACAK

Çorlu'nun  merkezi'nde Armada City projesini gerçekleştiren Mimart Yapı, bankadan kredi alamayan ve konut bedelini de peşin parayla ödeyemeyecek durumda olanlar için yeni bir kampanya başlattı. Armada City projesi için yeni uygulanmaya başlayan kampanya eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Aylık taksitlerin 666 liradan başladığı, banka, kefil ve masrafa yer vermeyen kampanya çerçevesinde Mimart Yapı'nın kendi finansman modeliyle 120 aya kadar vade imkânından yüzde 0.90 faiz oranıyla faydalanılabiliyor. Peşinat ödeme yönünde de bir çok avantaj sunan bu yeni kampanya Çorlu'dan ev almayı düşünenleri harekete geçirmeyi hedefliyor. Ara ödeme ile peşinatı hafifletmek de mümkün. Buna göre yüzde 15'lik peşinat sözleşme sırasında, yüzde 10'luk  kısmı ise Aralık 2011'de ödeniyor. Ertelenen peşinatın erken ödenmesi halinde veya yüzde 15'in üzerinde ödenen peşinatlara da ekstra avantajlar sunuluyor.

Projede 64 metrekareden 177 metrekareye kadar büyüklükleri değişen dairelerin fiyatları 65 bin lira ile 170 bin lira arasında değişiyor. 40 adet ticari birimin yer alacağı Mimart Çarşı'nın Armada City aileleri için sağlayacağı evlere servis imkânı sayesinde, evden çıkmadan alışveriş yapılabilecek. Çorlu'da şehrin tam kalbinde, Orion ve KİPA alışveriş merkezlerine bir adım mesafede bulunan tek proje olan Armada City, Çorlu'nun en büyük konut projesi olma özelliğine de sahip. Projedeki sosyal donatıların fazlalığı ve standart özelliklerin yüksek oluşu alternatif arama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Proje 106 bin metrekare alan üzerinde, 11 katlı 37 blokta toplam bin 831 daireden oluşuyor.

Konutta da otoparkta da standardı yükseltti

Konut inşaat kalitesi, mimarisi ile Avrupa'dan son 2 yılda altı ödül birden alan Varyap Meridian, otoparkta da standardı yükseltti. Varyap Meridian otoparkları ile otopark mimarisinde yeni bir trende öncülük ederek hem enerji tasarrufu, hem de konforu bir arada sunuyor. 2.30 - 2.70 metre kat yüksekliği ile standart otoparklara göre daha geniş ve yüksek olan otoparklar, aydınlatmadan havalandırmaya rampalardan drenaj ve yangın sistemlerine kadar tüm detayların araç sahiplerinin konforu ve güvenliği göz önüne alınarak tasarlandı. Doğrudan blok asansörleriyle bağlantılı her daire için, daire büyüklüğüne göre 1 ya da 2 araçlık otoparkın bulunduğu Varyap Meridian'da, 2 bin 709 araçlık alana sahip otoparklarda her daire sahibine ait değişmeyen alanların yanı sıra özel bisiklet yerleri ve her parsele ait araç yıkama alanları da bulunuyor.

Proje son olarak Avrupa’nın  “En İyi Yüksek Bina Mimarisiî ve “En İyi Mimariî ödüllerini kazandı. Leed sertifikasyonuna sahip Türkiye’nin ilk ve tek karma lüks yeşil konut projesi olan Varyap Meridian'ın dünyanın en prestijli gayrimenkul yarışmalarında çeşitli ödülleri bulunuyor.

İkinci etabının son 100 konutunun satışta olduğu projede daire fiyatları 236 bin liradan başlıyor. Ataşehir'de toplam 107 bin metrekarelik alanda yapılan projenin yüzde 90'ı yeşil alandan oluşuyor. 1500 konutun bulunacağı projede ayrıca iş merkezleri, otel ve mağazalar da yer alıyor.

Çorlu'ya ilk zincir otel

Türkiye'nin en hızlı gelişme gösteren bölgesi Çorlu, ilk zincir oteline, Preferred Hotels Grubu'nun Sterling Hotels kategorisinde yer almaya hak kazanan Divan Çorlu ile kavuşuyor.  "Gerçek business class" konseptini Çorlu'ya taşıyan otel120 konforlu odası, her damak tadına hitap eden Pub'ı, tam donanımlı toplantı odaları, Business Center'ı ve Fitness & Wellness Merkeziyle konuklarını ağırlıyor.

Alemdağ Konutları'na finansman desteği

Albaraka Türk, Alemdağ Emlak Konutları'ndan konut sahibi olacaklara finansman desteğini sağlıyor. Çekmeköy'de Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş tarafından yürütülen bin 192 konutluk projenin kura çekimleri gerçekleştiridi. Kurada ev sahibi olanlar, dilerlerse Albaraka Türk'ün tüm şubelerine bireysel konut finansman başvurusunda bulunulabilecek. 2012 yılı sonunda tamamlanacak proje kapsamında kullandırılacak finansmanın azami vadesi 120 ay. Finansman kullandırımlarında alıcılardan istihbarat ücreti olarak 750 lira tahsil ediliyor, aylık kâr oranları ise 5 yıl vadede yüzde 0.85,  7 yıl vadede  yüzde 0.95, 10 yıl vadede yüzde 1 şeklinde belirlendi. Albaraka Bankacılık Grubu (ABG),  Bahreyn borsasında ve NASDAQ Dubai borsasında yer alan Bahreyn merkezli bir şirket.

ODE YALITIMIN HIZLI YÜKSELİŞİ

Dünya markası olma yolundaki iddiasını her geçen gün pekiştiren ODE Yalıtım, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan "İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşuî listesinde 207 sanayi kuruluşunu birden geride bırakarak 108'inci sıraya yerleşti. ODE, sıralamada en fazla yükselen 12. kuruluş olarak önemli bir başarıya imza attı. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, yeni hedeflerini, "2010 yılında en büyük 500 sanayi kuruluşu içinde yer almak" olarak açıkladı. Geçen yıl listenin 315'inci sırasında yer aldıklarını, ancak 2009 yılı boyunca gerçekleştirdikleri yatırımlarla en fazla yükseliş gösteren 12. şirket olmayı başardıklarını belirten Turan, "Tüm sanayi firmalarına ve sektörümüzdeki küçük firmalara örnek olacak bir başarı hikayesine imza attık" dedi.

Teslime 7 ay kala özel bir kampanya

Soyak, 1. ve 2. etap daireleri 7 ay sonra teslim edilecek Soyak Siesta projesinde çok özel bir kampanya başlatıyor. İzmir Karşıyaka'daki Soyak Siesta'da, yüzde 5 peşinat ve yüzde 95 kredi seçeneğiyle, kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün.   Sadece yüzde 5 peşinat ödeyerek ev sahibi olunan Soyak Siesta'da, kampanya kapsamında, 72 aya kadar yüzde 0.82 faiz oranı uygulanırken; 84 ile 120 ay arasında ise yüzde 0.87 oranında faiz uygulanıyor. 2250 konutluk Soyak Siesta projesi, şehirden uzaklaşmadan doğa içinde yaşama imkanı sunuyor.  Soyak Siesta, konumu, İzmir çevre yoluna direkt bağlantı olanağı, metro ve alışveriş merkezlerine yakınlığı ile de daire sahiplerinin yaşamlarını kolaylaştırıyor.  Zengin sosyal olanaklarla, sağlıklı ve mutlu bir yaşam tarzının hedeflendiği projede, spor alanları, yüzme havuzları, çocuk oyun alanları, sosyal tesisler ile açık ve kapalı otoparkların yanısıra, planlanan ticaret merkezi sakinlere günlük ihtiyaçlarını karşılama imkanı sunuyor.

Fortis'ten konut kredisinde indirim

Fortis Bank Türkiye, mortgage faiz oranlarını düşürdü. Bankanın, 13-24 ay vadede yüzde 0.81 olan faiz oranı yüzde 0.78'e, 25 - 42 ay vadede yüzde 0.84 olan faiz oranı yüzde 0.79'a, 43 - 66 ay vadede yüzde 0.88 olan faiz oranı yüzde 0.81'e, 67 - 90 ay vadede yüzde 0.90 olan faiz oranı yüzde 0.83'e, 91-120 ay vadede yüzde 0.90 olan faiz oranı ise yüzde 0.85'e düştü.  Fortis Bank Türkiye mortgage seçenekleri hakkında www.fortis.com.tr web adresinden, 444 0 144 Fortis Telefon Bankacılığı'ndan ya da Fortis Bank Türkiye'nin tüm şubelerinden ayrıntılı bilgi alınabiliyor.

DD Mortgage'tan bankacılara kampanya

Türkiye'nin ilk konut finansman şirketi DD Mortgage, ev sahibi olmak isteyenler için hazırladığı mortgage ürünlerinde farklılık oluşturmaya devam ediyor. DD Mortgage şimdi de banka çalışanlarına yönelik "Bankacı 90" adında yeni bir ürün hazırladı. "Bankacı 90" kredisine, ilk ev ya da yatırım için ev almak isteyenlerin yanı sıra kredisini transfer etmek isteyen, kendisi ya da eşi bankacılık sektöründe çalışanlar başvurabilecek. Bankacı 90 kapsamında, eylül ayı sonuna kadar geçerli olacak kampanya ile satın almak istenilen konut değerinin yüzde 90'nına kadar çok özel koşullar ve 15 yıla varan vadelerde kredi kullanabilecek..

ESTETİK YAPTIRAN VİLLADA DİNLENECEK

Türkiye'nin güney sahillerinde villaların otel gibi günlük kiraya verilmesine aracılık eden Villa Turizm, sağlık turizmine el atıyor. Günlük kiralama yaparak  hem mülk sahibi olan yabancıların, villalarını kullanmadığı zaman kira geliri elde etmesini sağlayan şirket, hem de 4 kişinin günlük 65 euro gibi ekonomik fiyatlarla villada tatil keyfi yaşamasını sağlıyor. Villa Turizm Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Köksal, Milas'ta İzan Hastanesi'yle ortak olarak estetik tesisi kuracaklarını belirterek "Tesiste operasyon geçiren hastaların istirahatini villalarda yapmalarını sağlayacağız" dedi.

İspanya'da otellerin doluluğu nedeniyle villaların kiralanmaya başlanmasıyla bunu Türkiye'de uygulamaya karar veren şirket, 7 yıl önce ilk yılında Bodrum'da 100 evi kiralamaya başladı. Şirket, bugün Artev Global'in satışta olan 4 projesi dahil 2 bin 500 evi günlük kiralıyor. Bütün tur operatörleriyle çalışan ve 300'e yakın acentesi bulunan şirket, projelerden ev sahibi olan kişiler için ise olmadıkları dönem boyunca evlerine kiracı bulma garantisi veriyor, kira gelirlerini onlara gönderiyor, evlerinin bakımını da yapıyor. Hatta eşya yoksa onu alıyor, siteye borcunu ödüyor. Bunları hesap ederek mülk sahibine bildiriyor.

60 BİN KİŞİ KONAKLAYACAK

Kiralama ile 2009'da 45 bin gece konaklamaya ulaştıklarını söyleyen Ümit Köksal, "Evde tatil keyfi bir başka sloganıyla uygulamaya koyduğumuz sistem ile bu yılı 60 bin, 2011'i ise 100 bin kişi konaklamasıyla kapatmayı planlıyoruz. Artev Global projelerinde 4 kişi 1+1 bir villayı günlük 65 eurodan, 8 kişi ise 4+1 özel havuzlu villayı günlük 125 eurodan kiralayabiliyor. Bu, düşük sezonda günlük 20 euro ile 85 euro arasında değişebiliyor. Dolayısıyla kalabalık gelindiğinde, 1 kişinin ödediği pay, çok cüzi olduğu için, otele kıyasla çok büyük avantaj getiriyor"  dedi. Yılda 6 ay kiralanabilen yazlıklar için, 3-3.5 ay kira garantisi veriliyor. Bütün aidatlar ve masraflar çıktıktan sonra, daire sahipleri yılda minimum 5-6 bin lira kira elde edebiliyor. Bu sistemle yapılan yazlık yatırımı 15-20 yıl arasında kendini amorti ediyor.
Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler