YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konutta fıstık gibi kazanç!
Konutta fıstık gibi kazanç!
15 Temmuz 2014 19:30
Dünyada 45 trilyon dolara ulaşan konut yatırımları Türkiye'de de hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Eve yatırılan para ise en hızlı Gaziantep'te dönüyor

İstanbul’un Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy ve Şişli gibi merkezleri ile Ankara’nın Çankaya’sı İzmir’in Konak’ında konuta yatırılan para 20 yılda geri dönerken fıstık diyarı Antep’te süre 11 yıla iniyor. İlde en uzun geri dönüş zamanı 18 yıl.

En çok konutun satıldığı İstanbul, Ankara ve İzmir yerine parasını fıstık diyarı Gaziantep’e yatıran, kazançlı çıkıyor. Dünkü araştırmamızda İstanbul’da satın alınan bir dairenin kira gelirinin konutun fiyatını ortalama 20 yılda karşıladığını ortaya çıkarmıştık. Bugün de Anadolu’da gayrimenkulde gelişen şehirleri inceledik. 100 metre-karelik daireleri baz aldığımız ve bulundukları ilçedeki ortalama emlak fiyatlarını gösteren araştırmamıza göre Ankara, İzmir ve Gaziantep’teki konut fiyatları kira geri dönüşünde İstanbul’u aratmıyor. Antep konuta yatırılan parayı 11 yılda geri veriyor.

En fazla Gaziantep kazandırıyor

Gaziantep’te fiyatlar hızla yükselişe geçerken, yatırımcısına İstanbul, Ankara ve İzmir’den daha fazla kazandırması dikkat çekiyor. Buna göre Gaziantep’in ilçeleri arasında merkeze en yakın ve yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı Nizip, Şahinbey ile Şehitkamil yerleşimlerinde yatırımın geri dönüşü 11 ile 18 yıl arasında değişiyor. Gelecek dönemde sanayi ve ticaret şehri kimliğini daha da kuvvetlendirmesi beklenen Gaziantep’in, hızla yeni konut projelerine ev sahipliği yapacağı belirtiliyor.

Ankara'da Elmadağ en avantajlı ilçe

Son yıllarda hızlı bir yapılaşma içerisine giren ve yıllardır devlet eliyle süregelen konut imalatına özel sektörü de çeken başkent Ankara’daki konut fiyatları artış göstermesine rağmen, kira fiyatları biraz daha yavaş seyrediyor. Araştırmamıza göre Ankara’nın yatırımın geri dönüşü bakımından en kârlı ilçesi 13.9 yıllık dönüş oranı ile Elmadağ oldu. Elmadağ’ı Ayaş, Kalecik, Polatlı ve Çubuk gibi yeni şehirleşmenin yoğun olarak yaşanmaya başladığı ilçeler izledi. Ankara’nın Etimesgut, Keçiören, Sincan ve Mamak gibi ilçelerinde satın alınan daireler için yatırımcılar, Başkentin diğer yerleşim bölgelerine göre daha fazla zararı göze alıyorlar. Bu bölgelerde elde edilen kira gelirleriyle daire için yapılan ödemenin geri dönüşü 22 ile 28 yılı buluyor.

Gayrimenkul dünyada 45 trilyon dolara koşuyor

Gayrimenkul sektörünün 2020 yılına kadar dünya genelinde önemli bir büyümeye sahne olması bekleniyor. PwC’nin “Gayrimenkul 2020: Geleceği İnşa Etmek/Real Estate 2020:Building The Future” raporuna göre, 2012 yılında 29 trilyon dolar olan yatırım yapılabilir gayrimenkul varlıklarının değeri yüzde 55’lik artışla 2020 yılına kadar 45.3 trilyon dolara ulaşacak. Rapora göre yükseliş trendinin 2030 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Gelişen Asya-Pasifik’te toplam yatırım yapılabilir gayrimenkul, 2020 yılına kadar yüzde 140 artarak 10.2 trilyon dolara, Asya-Pasifik’te yüzde 37 artarak 5.4 trilyon dolara, Ortadoğu ve Afrika’da yüzde 62 artarak 2.5 trilyon dolara, Avrupa’da yüzde 27 artarak 8.6 trilyon dolar değere çıkacak.

2020  yılında şehirler dolacak

Rapora göre 2020 yılına dek şehirlere yapılan en büyük göç gerçekleşmiş olacak. Hızla büyüyen Asya, Afrika, Ortadoğu ve Latin Amerika’daki şehirler dolacak.

 

HABERTÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler