YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konut kredi faizlerinde düşüş beklentisi
Konut kredi faizlerinde düşüş beklentisi
08 Haziran 2013 15:30
TEB Bireysel Bankacılık Satış Direktörü Kumoğlu, Merkez Bankası’nın günlük borç alma-verme oranlarındaki düşüşün ve arka arkaya gelen not artırımının gerek iç gerekse dış piyasaya güven telkin ettiğini söyledi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel Bankacılık Satış Direktörü Tuğbay Kumoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bankaların en büyük potansiyeli bireysel finansman ürünlerinde gördüklerini ve bireysel kredilerde çok ciddi bir boşluk olduğunu belirterek, konut kredisinin bankaya tüketiciyle en uzun vadeli bankacılık ilişkisine girme fırsatı sunduğunu söyledi.

Kumoğlu, konut kredilerinin artık 0,60’lara kadar düştüğünü bu anlamda çok büyük değişiklikler beklemediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Kredi kuruluşlarının değerlendirmelerinde hala iyileştirme beklentileri var. Gecelik borç alma verme faizlerinde çok büyük olmasa da geriye doğru bir beklenti bulunuyor. Merkez Bankası’nın günlük borç alma-verme oranlarındaki düşüşün ve arka arkaya gelen not artırımının gerek iç gerekse dış piyasaya güven telkin etti. Bu da konut kredisi faiz oranlarının düşmesine neden oldu ancak yüzde 0,60 ların altına ineceğini düşünmüyorum. Bunlar olduğu sürece konut kredilerindeki faizlerde bir düşüş olur ama çok büyük düşüşler görmeyeceğiz.Yüzde 0,60’ın altını göreceğimizi sanmıyorum. Bankacılık açısından da bunun optimal bir yere gelmesi lazım. Belki bir iki puan daha düşüş olabilir. Bundan daha fazla olmaz.”

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler