YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kontörden kuruşa geçişteki oyun
Kontörden kuruşa geçişteki oyun
03 Nisan 2010 07:27
Faturasız hatlarda kontör yerine TL yüklemesinin başlaması ile birlikte yeni tarifeler havada uçuşmaya başladı.

Türkiye 1 Nisan itibariyle ön ödemeli hatlarda kontör yerine TL ile tanıştı. Artık GMS şirketleri kontör yerine TL tarifeleri ile tüketicinin karşısına çıkmaya başladı. Ancak 50 milyonu bulan kontörlü hat kullanıcısının kafası, tarifelerin havada uçuştuğu bugünlerde oldukça karışık. Yaklaşık 26 milyon kontörlü hatta sahip Turkcell, 13 milyon 700 bin abonesi bulunan Vadofane ve 7 milyon 900 bin abonesi olan Avea, yeni tarifeleri ile dikkat çekiyor.

TARİFELER SADELEŞSİN

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise vatandaşa uyarı niteliğinde açıklamalar yaptı. Kaya, kontör yerine TL uygulamasına geçilmesinin ardından GSM şirketlerinden bilgi almak için görüşmelere başladıklarını söyledi. Önce Avea yetkilileri ile bir araya geldiklerini kaydeden Kaya, önümüzdeki hafta da Turkcell ve Vodafone ile görüşeceklerini bildirdi. GSM şirketlerinden “tarifeler havada uçuşuyor, bunları sadeleştirin” talebinde bulunduklarını ifade eden Kaya, “Şu anda bir tarife kargaşası yaşanıyor. Bir abone farklı bir operatöre geçerse şebeke için görüşme ucuz ama şebeke dışı görüşmelerde ciddi paralar ödeniyor” dedi. % 50 ZAM MI YAPTILAR? Yeni TL uygulaması ile 6 saniye konuşan ile 54 saniye konuşanın aynı ücreti ödediğini 2 dakikadan sonra ödenen ücretin 65 kuruş olduğunu hatırlatan Kaya, şunları söyledi: “Eskiden 1 dakika konuşma ücreti için 20 kuruş karşılığı kontör gidiyordu. Bugün ise bu rakam 30 kuruşa çıktı. Anladığımız kadarıyla 3 şirket bir araya gelip konuşma ücretine yüzde 50 zam yapmış. Tek tek firmalarla görüşüp konuyu araştırıyoruz. Eğer araştırmamızın sonucu doğru çıkarsa konuyu Rekabet Kurumu’na taşıyıp firmaları şikayet edeceğiz.”

20 TL’LiK KART 22 LiRA

Yeni dönemde, firmaların 4 liradan başlayan fiyatlarla kart satışı da yaptığını hatırlatan Kaya ancak bazı kartların yüksek bedelle satıldığı yönünde duyumlar aldıklarını bildirdi. Kaya, “Eskiden 100 kontörlük kart için kenar mahallelerde 25 lira, kontör merkezlerinde 22 lira ödeniyordu. Ancak, bugün 20 TL’lik kartların bazı yerlerde 22 liradan satıldığını duyuyoruz” şeklinde konuştu. Bu arada, bazı tüketiciler, 1 Nisan’dan önce 250 kontör 51 lira ödediklerini, TL’ye geçişte 180 kontörün 29 liraya çevrildiğini iddia etti.

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler