YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Komşu'yla yakınlaşma iş dünyasını umutlandırdı
'Komşu'yla yakınlaşma iş dünyasını umutlandırdı
10 Mart 2016 16:12
Türkiye ile Yunanistan arasında ulaşım, turizm, terör, kaçak göçmen, enerji gibi 48 alanda iş birliği konularının gündeme gelmesi, iş dünyası tarafından da olumlu karşılandı.

Komşu ülkeler arasındaki ekonomik ve siyasi yakınlaşmaya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgen, "Yunanistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin 5 yıl sonra 10 milyar dolara ulaşması mümkün" dedi.

İnsan ve yük taşımacılığında yeni ağların kurulacak olmasının ekonomik faaliyetleri olumlu etkileyeceğinin altını çizen Bilgen, ekonomik entegrasyonun üst düzeylere taşınabileceğini söyledi.

"Yunanistan sanayi ürünlerini Türkiye'den tedarik edebilir"

Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç da Türkiye ile Yunanistan'ın birbirini tamamlayan pazarlar olduğunu söyledi.

Yunanistan'ın özellikle sanayileşme açısından Türkiye'ye oranla üretim kabiliyetini kaybettiğine dikkati çeken Koç, "Yunanistan, Avrupa'dan tedarik ettiği bütün sanayi ürünlerinin yüzde 80'ini Türkiye'den tedarik edebilir" ifadesini kullandı.

Kriz dış ticareti etkiledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2011-2015 dönemini kapsayan 5 yılda, küresel krizin de etkisiyle, yüzde 20 daralarak 4,1 milyar dolardan 3,3 milyar dolara geriledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler