YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koç'a büyük şok!
Deniz Kuvvetleri bastırdı komite toplanmadan karar çıktı. Havuzlu çıkarma gemisinde Koç elendi
Koç'a büyük şok!
28 Aralık 2013 / 15:40 Güncelleme: 28 Aralık 2013 / 19:03

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Akdeniz'de artan görev yükü Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) projesinde ihale sürecini hızlandırdı.

Savunma Sanayi İcra Komitesi, toplantı tarihinin son gelişmeler nedeniyle ötelenmesi üzerine toplantıyı beklemeden karar aldı.

LPD projesinde SEDEF Gemi İnşaat A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararı verilirken, SEDEF ile anlaşılamaması halinde ikinci sıraya DESAN Deniz İnşaat Sanayi A.Ş.'nin teklifi yerleştirildi. Koç'un firması RMK Marine ise ihaleden elendi.

LPD Projesi, MİLGEM ihalesine itiraz eden ve iptalini sağlayan SEDEF'e emanet edilirken, MİLGEM'de ise yeni ihaleye çıkılmayacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, 3 ve 4. Gemileri İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda inşa edilecek olan MİLGEM, toplam 4 üretimle sınırlı kalacak. Kalan 4 gemi için ihale yenilenmeyecek. MİLGEM'in son 4 gemisini satın almak üzere Katar, Kuveyt, Sudi Arabistan ve Peru sırada bekliyordu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacına göre 4. Geminin ihracatı imkan dahilinde. Ancak Savunma Sanayii İcra Komitesi, MİLGEM'de ileri tarihte daha ileri teknolojilerle donatılmış bir savaş gemisi için ihale süreci başlatılabileceğini değerlendiriyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler