YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koç ve Sabancı'dan rekor gelir
Koç ve Sabancı'dan rekor gelir
11 Kasım 2014 11:28
Türkiye’nin iki büyük grubu, zorlu piyasa koşullarına rağmen satışlarını artırmayı başardı. 9 aylık dönemde Koç Holding 51.3 milyar, Sabancı Holding de 20.3 milyar lira konsolide satış gelirine ulaştı. İki devin toplam kârı da 3.5 milyar oldu.

Türkiye’nin  iki büyük grubu 9 aylık bilançolarını açıkladı. İki grup, bu yılın dokuz aylık döneminde toplam 72 milyar liralık satış gelirine ulaştı. Koç Holding, yılın dokuz aylık döneminde konsolide bazda toplam 51.3 milyar TL satış geliri elde ederken, bu dönemde gerçekleştirdiği kombine yatırım miktarı 5 milyar lira oldu. Koç Holding’in 9 aylık net kârıda 2.1 milyar lira oldu. Koç Holding CEO’su Turgay Durak, şunları söyledi:

En büyük yatırım dönemimiz

“Zorlu piyasa koşullarına karşın ülkemizin potansiyeline olan inancımız ile yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Toplam yatırım tutarı 3 milyar dolara ulaşan Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Projesi test aşamasına girdi. Tesisin üretime geçmesine sayılı günler kaldı. Bu projenin, ülkemiz ekonomisine sağlayacağı önemli katma değerin yanı sıra devreye alınması ile cari açığı da yıllık yaklaşık 1 milyar dolar düşürmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde açıkladığımız Tofaş’ın iki yeni otomobil modeli yatırımı haberi de Türk mühendisliğinin küresel ölçekteki başarısını ortaya koyması açısından  gururlandırdı. Tarihimizin en büyük organik yatırım döneminden geçiyoruz.” Durak, Türkiye ekonomisinde üçüncü çeyrekte, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tamamlanması ile azalan siyasi risk ve yurt dışındaki görece iyimser havanın etkisiyle olumlu bir faaliyet ortamının görüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin otomotiv üretiminin ve ihracatının yarısına yakınının Koç Topluluğu şirketleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Durak, dokuz aylık dönemin Koç Topluluğuaçısından önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem olduğunu söyledi.

Sabancı Holding ise dokuz aylık dönemde konsolide gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artışla 20 milyar 395 milyon TL’ye yükseltti.

Konsolide net kârı 1 milyar 435 milyon TL olan Sabancı Holding’in aynı dönemde banka dışı konsolide faaliyet kârı yüzde 24 artış ile 690 milyon TL oldu. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul “Akbank 165 milyar TL’nin üzerindeki nakdi ve gayrinakdi kredileri ile ekonominin büyümesini desteklemeye devam etti.

Akbank’ın reel sektöre sağladığı finansman desteği 122 milyar TL’yi geçti. Enerjisa, yeni dağıtım bölgelerinde faaliyetlerinde verimliliği artırarak, kârlılığını iyileştirmeye devam ediyor. Tufanbeyli Termik Santrali’ne ve tamamlandığında Türkiye’nin en verimli doğalgaz santrali olacak olan Bandırma Santrali’ne yatırımlar sürüyor.

Carrefoursa dokuz aylık dönemde yüzde 21 büyüdü. Çimento şirketlerimiz Akçansa ve Çimsa toplam net kârlılıklarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 artırdılar” dedi.

Amerika ve Avrupa etkiledi

Zafer Kurtul, şunları söyledi: “Amerika ve Batı Avrupa’daki toparlanma ihracat odaklı sanayi şirketlerimizin satışlarını olumlu etkiledi. Hammadde maliyetlerindeki gerilemenin de katkısı ile Brisa’nın faaliyet kârlılığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 yükseldi.

Kordsa Global, operasyonel kârlılığını artırmaya yönelik stratejiler uygulamaya ve etkin maliyet kontrolüne devam ediyor. Yünsa daha yüksek katma değerli ürünlere odaklanıyor ve yurt dışı pazarlardaki müşteri pörtföyünü büyütüyor. Şirketin satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış gösterdi.”

 

AA

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler