YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koç katsayı düzenlemesine ne dedi?
'Bu bir fırsat olsun'
Koç katsayı düzenlemesine ne dedi?
23 Temmuz 2009 / 19:10 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Koç Holding, mesleki eğitim meselesinin, katsayı konusundan çok daha derin ve bütünsel çalışmaları fazlasıyla hak eden bir mesele olduğunu belirterek, tüm paydaşları katsayı tartışmasının sona ermesini bir fırsat olarak görerek, meslek edinme, ihtisaslaşma ve bu sayede istihdam sağlamasına yönelik stratejiler geliştirmeye davet etti. 
 
Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada, mesleki eğitim konusunun uzun yıllardır politik tartışmalara konu edilmesinin, Türkiye için talihsizlik olduğu vurgulanarak, mesleki eğitimin, desteklenmesi ve çağın gereklerine uygun şekilde sürekli yenilenerek geliştirilmesi gereken bir alan olduğu bildirildi.


Bu konuda yapılacak tüm girişimlerin ortak bir amaç çerçevesinde yapılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Bu ortak amaç da mesleki ve teknik eğitimin niteliğini artırarak, ülkemizi uluslararası alanda en rekabetçi, en dinamik, bilgiye dayanan sürdürülebilir ekonomik büyümeye sahip bir güç haline getirmek olmalıdır” denildi.


Bu amaca hizmette birlikte çalışması gereken paydaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, YÖK, İşKur, Mesleki Yeterlilikler Kurumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TÜSİAD ile konuya Koç Topluluğu gibi projelerle desteği olanlar olarak sıralandı.


Koç Holding'in “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” Projesini 2006 yılından itibaren mesleki eğitim-sanayi işbirliği ve çalışma modeli olarak geliştirdiği hatırlatılan açıklamada, “Şu anda Koç Topluluğu şirketleri bünyesinde geliştirip uyguladığımız modeli tüm iş dünyası ile TÜSİAD ve TOBB şemsiyesi altında paylaşmaya hazırız” ifadesine yer verildi.


Açıklamada, katsayı konusunun, mesleki teknik eğitimin içinde dikkate alınması gereken konulardan “sadece biri” olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:
“Konu, insanımızın meslek sahibi olmasından öteye sadece üniversiteye giriş bağlamında değerlendirilirse, mesleki eğitimin orta eğitimdeki rolü de tartışmaya açılır.


İstihdamda belli yetkinlik ve mesleki sertifikasyonun aranıyor olması, 'ne iş olursa yaparım' mantığından uzaklaşılması, kayıt dışılığın önlenmesi ve mesleki eğitim mezunlarının mesleki birikimleri ile istihdam yaratacak işletmeler kurmasının önünün açılması da, meslek liselerinin talep görmesinde önemli konulardır.”


“MESLEKİ EĞİTİM, KATSAYI TARTIŞMALARININ GÖLGESİNDE KALDI”


Türkiye'de çok yüksek olan işsizliğin bir sebebinin ekonominin yeterli düzeyde istihdam yaratamaması, bir diğer sebebinin ise eğitim sistemiyle işgücü piyasası arasındaki ilişkinin yeterince kurulamaması olduğu belirtilen açıklamada, şu görüşler yer aldı:
“Bugüne kadar mesleki eğitim, nitelik ve yapısal sorunlarının tartışılıp yapısal çözümler getirilmesi yerine, maalesef katsayı tartışmalarının gölgesi altında kalmıştır. Mesleki eğitim meselesi, katsayı konusundan çok daha derin ve bütünsel çalışmaları fazlasıyla hak eden bir meseledir.


Katsayı değişikliğine 'mesleki eğitimin önü açılmıştır' şeklinde bakmak, meslek liselerinin mevcut yapısal sorunlarını çözmekten bizleri uzaklaştırmamalıdır. Tüm paydaşları, katsayı tartışmasının sona ermesini bir fırsat olarak görerek, meslek edinme, ihtisaslaşma ve bu sayede istihdam sağlamasına yönelik stratejiler geliştirmeye davet ediyoruz.”


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler