YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu yeni girişim si
Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu yeni girişim si
Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu yeni girişim si
14 Şubat 2008 / 13:21 Güncelleme: 14 Şubat 2008 / 00:00


Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülent Bulgurlu, holdingin Migros hisse satışıyla açık pozisyonunu kapatmış ve mali yapısını daha da güçlendirmiş olacağını bildirdi.


Migros'un yüzde 50,8 hissesinin Moonlight Capital S.A'ya satılmasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Bulgurlu, 2007 Haziran ayında yaptıkları kamuoyu bilgilendirme toplantısında Migros'taki hisseleri satma kararını paylaştıklarını hatırlatarak, o günden bu yana adil ve herkese eşit mesafede bir satış süreci izlediklerini, her aşamada önemli gelişmeleri kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi.


Bulgurlu, bu süreçte global piyasalarda gelişen olumsuzlukları ve bunun Türkiye'ye olan yansımalarını hissettiklerini, bütün bu olumsuz gelişmelere karşın hem Migros markasına hem de Türkiye ekonomisine olan güven sayesinde hedeflerini gerçekleştirdiklerini ifade etti.


Süreci 9 ayda bitirmeyi hedeflerken, planladıklarından da önce tamamladıklarını belirten Bulgurlu, Migros'ta bulunan yüzde 50,83 oranındaki hisselerini, hisse başına 21,85 YTL fiyat ile toplam 1,98 milyar YTL bedel ile BC Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital'e satmak üzere sözleşme imzaladıklarını aktardı.


Bülent Bulgurlu, 1959 yılından bu yana Koç Holding şemsiyesi altında faaliyet gösteren Migros'un, Türk insanının yaşam kalitesine katkıda bulunduğunu, bir alışkanlık ve alışveriş devrimi yarattığını vurgulayarak, Koç Holdingin bu markayı ulusallaştırdığını ve dünya yatırımcılarının ilgi gösterdiği bir şirkete dönüştürdüğünü, Türk ekonomisi için değer yarattığını söyledi.


Bulgurlu, yüzde 22'lik pazar payı ile Türkiye'de organize perakende sektörünün lideri olan Migros'un Koç Topluluğu ve Türkiye için bir başarı hikayesi olduğunu dile getirerek, Migros'u milli bir şirket olarak benimseyen tüm müşterilerin satış sürecinde şirketi sahiplenerek hassasiyet gösterdiğini vurguladı.


-YENİ STRATEJİ-


Son yıllarda Koç Holding yönetimi olarak önemli değişim kararı aldıklarını, dünyadaki değişimi, küresel rekabet ve fırsat ortamını değerlendirdiklerini, bunlar için ne boyutta kaynak gerektiğini planladıklarını kaydeden Bulgurlu, şöyle devam etti:


''Yeni stratejilerimiz, faaliyet gösterdiğimiz dört ana sektöre odaklanmak, organik büyümenin yanı sıra, fırsatları takip etmek, yurt dışı gelirlerimizi artırmak, liderlik özellikleri daha güçlü bir şirketler portföyü oluşturmaktır. Stratejik planımız doğrultusunda topluluğumuzu ciro, kar ve şirket değeri olarak bir üst boyuta taşıyoruz. Koç Holding, 2007 yılında Fortune Global 500 listesinin 190. sırasında ve Avrupa'nın 50 büyük şirketi arasında yer almıştır. Bundan sonraki hedefimiz, çıtayı daha da yukarıya koymaktır. Bu hedefe ulaşmak için otomotiv, dayanıklı tüketim, enerji ve finans olmak üzere dört ana sektöre odaklanmış bulunuyoruz. 2007 yılında ciromuzun yüzde 87'sini, faaliyet karımızın yüzde 91'ini, son 5 yıldaki büyümemizin yüzde 88'ini bu dört sektörden sağladık. Hedefimiz odaklandığımız sektörlerdeki tüm şirketlerimizi dünya ölçeğinde şirketler haline getirmek. Birçoğu bu konuda şimdiden önemli mesafe kaydetmiştir.''


Odaklandıkları sektörlerde önümüzdeki dönemde sektör ve şirket bazında yurt için ve yurt dışı büyüme potansiyelleri, rekabet güçleri, topluluk neticelerine sağlayacağı katkı ve yaratacağı hissedar değerleri gibi kriterleri göz önüne alarak yeni yatırımlara hazırlandıklarını ifade eden Bulgurlu, ''Koç Holding, Migros hisse satışıyla açık pozisyonunu kapatmış, mali yapısını daha da güçlendirmiş olacaktır. Buna ilave olarak yeni yatırımları için önemli bir kaynak elde etmektedir'' diye konuştu.


Bülent Bulgurlu, holdingin Migros satışına rağmen 2007 yılında kombine 74,5 milyar YTL olarak gerçekleşmesi beklenen cirosunun, 2008 yılında sadece organik büyüme ile 81 milyar YTL'ye çıkarmayı planladığını, 2007 yılında 5,6 milyar YTL olarak gerçekleşmesi beklenen kombine faaliyet karının 2008 yılında 6,5 milyar YTL olarak bütçelendiğini bildirdi.


Bulgurlu soru cevap kısmında ise Migros'un ödeme planı ile ilgili bir soruya şu cevabı verdi: Rekabet kurulunun vereceği kararı bekliyoruz. 3-4 aylık bir süre alabilir. Özelleştirme konusunda ise her bir şartnameyi ayrı ayrı alıp inceleyeceğiz. 4 ana sektöre odaklanmış bulunuyoruz


Süre olarak Mart ayın sonrasında sonuçlanacağını planlıyorduk; ancak bir ay önceden işlemler bitti. Fiyat ise beklediğimiz bir fiyat...


Küresel likidite darlığının yaşandığı bir dönemde böyle bir ilgi görmemiz ibizim için yeni bir gurur kaynağı olmakta.


Bülent Bulgurlu alıcı PC Partner'in kararlarına karışamayacaklarını belirtti.


Alacağımız parada borçlarımızı ödedikten sonra kalan parayı yeni yatırmlarda kullanacağız.


Yeni ve farklı bir işe girmeyi düşünebiliriz.


Para biriminin YTL olması bizim için önemli bir ayrınıt sayılmaz.. Arçelik için yeni hiç bir teklif yok..


Gıda perakendesinde çıkıyoruz. Yani Migros'tan çıkıyoruz.


Migros'un satışında hararetli pazarlıklar yaptık. Fiyat konusunda biz düşündüğümüz yerdeyiz.


Çalışanların kendi tercihelerin bağlı olacak ancak firma herkesi istihdam edecek.


www.rotahaber.com

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler