YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kobiler krediyi nasıl alacak?
Kobiler krediyi nasıl alacak?
Kobiler krediyi nasıl alacak?
15 Mayıs 2008 / 08:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Kaynak sıkıntısı çeken küçük ve orta ölçekli şirketlere İslam Kalkınma Bankası'ndan müjdeli haber geldi. KOBİ'lere kullandırılmak üzere 500 milyon dolarlık kredi ayırdığını açıklayan banka, işletmelere açılmak için Konya ve Kayseri'de toplantı yapmaya hazırlanıyor.


Yatırım için ülke arayan Körfez ülkelerinin Türkiye'ye olan ilgisi artarak devam ediyor. İslam Kalkınma Bankası'nın Müslüman ülkeler arasındaki ticaretin gelişmesi için kurduğu Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi, Türkiye'deki KOBİ'lere 500 milyon doların üzerinde kredi kullandıracağını açıkladı. TUSKON'un düzenlediği Afrika Dış Ticaret Zirvesi'ne katılmak için İstanbul'a gelen şirketin üst yöneticisi Dr. Waleed Al Wohaib, ağırlıklı olarak ithalat kredisi verdiklerini, ancak Türkiye için ihracat kredisi ve kapasite geliştirme gibi diğer finansman enstrümanları konusunda da işbirliğini artırmak istediklerini belirtti. 5 milyon dolar ve üzeri krediler için doğrudan başvuruyu kabul eden şirket, daha düşük miktarlar için ise Eximbank aracılığı ile işlem yapacak. Kredi imkânlarını tanıtmak için harekete geçen Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi, Türkiye'de temsilcilik açmayı planlıyor. Türkiye'de Bank Asya ve Türkiye Finans gibi katılım bankaları ile işbirliği yapan şirket, Anadolu'daki işletmelere açılmak için sonbaharda Konya ve Kayseri gibi illerde toplantı yapacak. Hem özel hem de kamu sektörüyle ortaklıklar kurularak İslam ülkeleri arasındaki ticaretin geliştirilmesi hedefleniyor.


Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi (ITFC)'nin üst yöneticisi Dr. Waleed Al Wohaib, Türkiye ile İslam Kalkınma Bankası ve iştiraklerinin ilişkilerini ve yeni hedeflerini Zaman Gazetesi'ne anlattı. ITFC kurulmadan önce Türkiye'nin 2007 yılına kadar İslam Kalkınma Bankası'ndan her yıl ortalama 200 milyon dolarlık kredi kullandığını belirten Al Wohaib, bu rakamın geçen yıl 50 milyon dolara düştüğünü söyledi. Kredi tutarının azalmasında, buradaki piyasaların daha rekabetçi hale gelmesi ve yabancı fonların 'Türkiye'ye akması' etkili oldu. Şirketin hedefi ise Türkiye ile ilişkilerini önceki dönemlerden daha ileri bir noktaya taşımak. Bu kapsamda Türkiye için kullandırılması planlanan kredi tutarının en az 500 milyon dolar olması bekleniyor. Talep gelmesi durumunda miktar daha da artırılabilecek. Bizzat CEO Al Wohaib'in kendisi bile Türkiye'ye gelip hem Eximbank'la hem de TUSKON gibi iş dünyası örgütleri ile görüşmeler yaptı. Şirket, Türk işadamlarına yönelik yeni ticaret finansman yöntemleri geliştiriyor.


Kurumun bütün faaliyetleri İslami kurallara göre yapıldığı için Anadolu'daki birçok şirkete daha cazip geleceği belirtiliyor. Şirket kredi imkânlarını tanıtmak için pazarlama enstrümanlarını ve halkla ilişkiler faaliyetlerini de kullanacak. Şirketin hedefleri arasında Türkiye'de temsilcilik açılması da var. Şirket, geçen yıl aralarında bir kömür şirketinin de yer aldığı Türk firmalarına 50 milyon dolar kredi kullandırdı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise iki firmaya 70 milyon dolar kredi verildi. Üst yönetici Dr. Waleed Al Wohaib, Türk işadamları ve hükümetinin Müslüman devletlerle 2002'de 10 milyar dolar olan ticaret hacmini 5 yılda 40 milyar dolara çıkardığına işaret ederek, bu başarının diğer ülkelere de örnek olduğunu söyledi. Al Wohaib, hükümetteki parti kapatılsa bile gelişmelerin devam edeceği kanaatinde. Çünkü hem ITFC hem de İslam Kalkınma Bankası, Türkiye ile ilişkilerini politik zemin üzerinde değil devletler temelinde yürütüyor. Al Wohaib'e göre, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda yürümesinin yanında Asya ve Afrika ile köprü görevi görmesi, bu coğrafyanın önemini ve değerini artırıyor. Al Wohaib, dünya piyasalarında meydana gelen dalgalanmaların kurumlarına etkisini ise şöyle değerlendirdi: "Küresel ekonominin hakim olduğu bir dünyadayız, bizi de etkiliyor. Ancak biz AAA kredi notuna sahip bir şirketiz, bunu da korumaya çalışıyoruz." Sadece kendi kaynaklarından değil, başta Körfez bölgesi olmak üzere diğer ülkelerden de kaynak bulup sendikasyon kredisi kullandırdıklarını belirten Al Wohaib, petrol fiyatlarındaki artışın Ortadoğu'da biriken sermaye açısından avantaj, ancak diğer noktalarda dezavantaj oluşturduğunu dile getirdi.


Kobiler krediyi nasıl alacak?


Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi'nden kredi kullanmak isteyenlerin talep ettikleri miktar 5 milyon dolar ve üzeri ise doğrudan şirkete başvuruyor. Diğer krediler için Eximbank aracı olacak. Şirketlerin banka teminatı ve finansman tablolarını gösteren belgeleri ibraz etmesi gerekiyor. Evrakların hazırlanmasının ardından bir ay içinde kredi onayı veriliyor. Finansman gücü ve başvurusu dikkate alınarak kredilerin bir yıl içinde kullanılması şart. Bunun en fazla 13 ay içinde geri ödenmesi bekleniyor.


Kredi nasıl veriliyor?


Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi'nden kredi almak isteyenlerin talep ettikleri miktar 5 milyon dolar ve üzeri ise doğrudan şirkete başvuruyor.


5 milyon doların altındaki başvurular için Eximbank aracılığı ile kredi verilmesi konusunda görüşmeler devam ediyor.


Krediye başvuracak şirketlerin banka teminatı ve finansman tabloları gösteren belgeleri ibraz etmesi gerekiyor.


Evrakların hazırlanmasının ardından bir ay içinde kredi onayı veriliyor.


Şirketin finansman gücüne ve başvurusu dikkate alınarak kredilerin bir yıl içinde kullanılması gerekiyor. En fazla 13 ay içinde geri ödenmesi bekleniyor.


TUSKON'un zirvelerini model alacağız


Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi CEO'su Dr. Waleed Al Wohaib, Müslüman ülkeler arasındaki ticaretin artması için iş dünyası örgütleri ile işbirliklerini geliştireceklerini söyledi. Üst yönetici, bu kapsamda TUSKON'un Afrikalı yaklaşık bin işadamını 2 bin 500 Türk işadamı ile buluşturacağı 3. Afrika Zirvesi'ne sponsor olduklarını söyledi. Al Wohaib, "Türkiye ile Afrika arasındaki ticaretin artması için bu program çok önemli. Bu çalışmayı model olarak almayı düşünüyoruz. Afrika ile Asya, Ortadoğu ile Afrika, Asya ile Ortadoğu bölgeleri arasında da bu tip ticaret köprüleri kurulabilir." dedi.


Müslüman ülkeler arasında ticaret daha da gelişecek


Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi (ITFC)'nin iştiraki olduğu İslam Kalkınma Bankası, 1974'te kurulduğundan bu yana 30 milyar dolarlık kredi kullandırdı. 2005'te İslam Konferansı Örgütü'nün Mekke'deki toplantısında Müslüman devletler arasındaki ticaretin 2015 yılına kadar yüzde 20'ye çıkarılması kararı ITFC'nin kuruluşunun temeli oldu. Şirketin yüzde 59'u İslam Kalkınma Bankası'na ait. Geri kalan yüzde 41'lik hisse ise üye ülkelerin. En fazla hissesi bulunan ülke Suudi Arabistan iken, ikinci sırada Türkiye geliyor. Şirketin bu yılki hedefi İslam Kalkınma Bankası'nın 2007'de kullandırdığı 2,7 milyar dolarlık kredi rakamını geçmek. İlk çeyrek sonuçları bu hedefin tutturulacağını gösteriyor. Çünkü banka geçen yıl ilk çeyrekte 380 milyon dolar kredi kullandırmıştı. Uluslararası İslam Ticaret Finansman Şirketi ise bu yılın aynı döneminde 750 milyon dolar kredi verdi. Şirketten en fazla kredi alan ülke, 200 milyon dolarla Bangladeş. Çünkü Bangladeş gibi ülkeler petrol ithal etmek için kredi kullanıyor. Türkiye'ye verilen krediler ise doğrudan üretimde kullanıldığı için daha önemli.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler