YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon ekonomiyi yıkamaz
Koalisyon ekonomiyi yıkamaz
13 Haziran 2015 14:13
Prof. Dr. Kerem Alkin, “800 milyar dolarlık Türkiye ekonomisi hükümete ya da kamuya bağımlı olmaktan çıktı. Özel sektör çok büyüdü." dedi

Sandıktan “belli bir iktidarın çıkmadığı” 7 Haziran sonrasında koalisyon ve erken seçim tartışmaları devam ederken, en merak edilen konuların başında ekonominin seyri geliyor. Geçmişte koalisyonla iyi imtihanı olmayan Türkiye ekonomisi, son 13 yılda tek parti döneminde büyük kazanımlar elde etti.

Dünyada “bütçesi en sağlam” ülkeler arasına girmeyi başaran ve “IMF'ye borç verir” hale gelen Türkiye'nin bu kazanımlarına dikkat çeken İktisatçı Prof. Dr. Kerem Alkin, “Elde edilen ekonomik başarılar bozulmadığı müddetçe Türkiye ekonomisi krize girmez. Yapılacak en büyük hata mali disiplini bırakmak, Merkez Bankası'nın bağımsızlığını ortadan kaldırmak ve bankacılık sektörünün mali yapısının bozulmasına seyirci kalmak. Bunları yapar da 'yatırım yapılabilir' ülke notumuzu kaybedersek, makroekonomik dengeler o zaman bozulur” diye konuştu.

2015 Türkiyesini, 70'ler, 80'ler, 90'larla karşılaştırmanın “haksızlık” olacağını vurgulayan Alkin, şöyle devam etti: “Koalisyonlar eskiden krize sebep oluyordu. Ancak o dönemlerde GSYH 200 milyar dolar civarındaydı ve ülke kamuya bağımlıydı. Ekonomisinin yüzde 40'ı kamu harcamalarından oluşuyordu.

Özel sektörün de ayakta durabilmesi için kamudan ihale almaya ihtiyacı vardı. Oysa bugün 800 milyar dolara gelmiş bir Türkiye ekonomisi var ve kamunun ekonomideki ağırlığı yüzde 20'lere geriledi.

Yani artık özel sektör, işinin yüzde 80'ini kamuya ihtiyaç duymadan kendi arasında ve dünya ile yapıyor. Özetle Türkiye ekonomisi hükümete ya da kamuya bağımlı olmaktan çıktı. Sadece Ankara'dan ihale alarak ayakta kalan iş adamımız yok. Herkes dünyaya ihracat yapmaya çalışıyor.”

Ortada kriz yok  tüketime devam

Türk halkının hayat standardı ve satın alma gücü de geçmiş koalisyon dönemlerine göre oldukça arttı. Prof. Dr. Kerem Alkin, “Erken seçim ihtimali veya koalisyon kurulma süreci gündemde diye insanlar işsiz mi kalıyor, ekonomi üretmeye devam etmiyor mu? İnsanlar her şeyin normal seyrettiğini görerek tüketimlerine gecikmeli de olsa devam edebilirler” diye konuştu.

İHA

 // Uğur yiğit
Özel sektörle övünüyorsunuz ama sektörün büyümesinde en önemli ayaklardan olan işçi kesimini bin liraya mahkum ettiniz. Asgari ücret deyince ekonomi batar çığlıkları atıyorsunuz. Sizlere ezberletmişler bunları. İstese devlet öyle bir verirki. Bu kadar düşük ücretli, bu kadar işsiz varken daha çok kurulmaz bu hükümet. Birgün mutlaka patlak verecek bu durum. Ha bu arada işsiziz diye Akp ye oyumuzu vermemezlik yapmadık....
13 Haziran 2015 15:33
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler