YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC Euro'ya geçecek
KKTC Euro'ya geçecek
13 Ekim 2015 15:39
KKTC'nin Türk Lirası'ndan çıkarak Avrupa Birliği para birimi Euro'ya geçişi için teknik çalışma başlatıldı.

Ada'da varılacak muhtemel bir çözüme hazırlık amacı taşıyan çalışmalar kapsamında, Avrupa Birliği uzmanları KKTC'ye gelerek Kıbrıslı Türk yetkililerle mesaiye başlayacak.

AB İLE UYUMLU HALE GETİRİLMESİ AMAÇLANIYOR

KKTC'deki Euro'ya geçiş çalışmalarıyla eşzamanlı olarak Avrupa'yla gümrük birliği süreci de yürüyecek. Bu çerçevede KKTC gümrük mevzuatının AB ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyor. Rumların 2004 yılında tek yanlı Avrupa Birliği üyeliği nedeniyle, Kıbrıs'ta varılacak olası bir çözümde ortak para birimi, gümrük birliği gibi ekonomik konular başta olmak üzere iki taraf arasındaki birçok konuda AB'ye uyum gerekiyor. KKTC'de yapılacak AB'ye uyum çalışmaları çözümden sonra hayata geçecek.

1 YILLIK EURO'YA GEÇİŞ SÜRECİ BAŞLAYACAK

NTV'ye konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dünkü liderler zirvesinde ekonomik harmonizasyon çalışmalarını yürütmek üzere teknik komite kurulmasını kararlaştırdıklarını belirterek, Avrupa Birliği'nden gelecek uzmanlarla Kıbrıs Türk tarafının Euro'ya geçiş hazırlıklarının en kısa sürede tamamlanmasının amaçlandığını söyledi.

Hazırlıkların çözüme yönelik olduğunu belirten Akıncı, anlaşmanın referandumda onaylanmasının ardından KKTC'nin 1 yıllık Euro'ya geçiş sürecinin başlayacağını, bu süre zarfında Türk Lirası'nın yürürlükte olacağını bildirdi.

TÜRKİYE İLE İSTİŞARE EDİLEREK YÜRÜTÜLECEK

Türk Lirası'ndan Euro'ya geçiş konusunun teknik detaylarının Türkiye'yle de istişare edilerek yürütüleceğine dikkat çeken Akıncı, gümrük mevzuatınınsa vakit kaybedilmeden değiştirilerek "yeşil hat"ın ortadan kaldırılmasının amaçlandığını söyledi.

1
 // 1
Bence avro KKTC ye geçecek. ... dikkat ettiniz mi editörler avro yazıyorum avro şu TDK var bizim devletimiz de hani haberiniz vardır Türkçe karşılığı var artık onun AVRO......
13 Ekim 2015 23:24
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler