12 Aralık 2017 Salı
 • Altın153,577
 • BIST109.050
 • Dolar3,8375
 • Euro4,5051
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1193
 • İstanbul14 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir10 °C
 • Konya3 °C
 • Adana9 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır2 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep3 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kız çocuklarınızı girişimci olarak yetiştirin"
"Kız çocuklarınızı girişimci olarak yetiştirin"
28 Ekim 2014 01:53
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Aydın programı kapsamında Aydın Ticaret Borsası tarafından tamamlanan iki eserin açılışını yapıp hazırlanan bir projenin de protokolünü imzaladı.

Törende konuşan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin öneminden söz ederek özellikle kız çocuklarının girişimci ruhu ile yetiştirilmesini istedi.  

Aydın Ticaret Borsası Salonu’nda Başkan Adnan Bosnalı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Vali Erol Ayyıldız, TBMM İdare Amiri ve MHP Aydın  Milletvekili Ali Uzunırmak, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş ve Gültekin Kılınç, CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın, Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, AYTO Meclis Başkanı Sefa Yüksel, AYTO Başkanı Hakan Ülken,  AYSO Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Çetindoğan, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ile Aydın ve çevre illerden gelen oda ve borsaların başkanlarıyla çok sayıda davetli katıldı.

Törende Aydın Ticaret Borsası tarafından çeşitli, kişi kurum ve kuruluşların da destekleri ile 240 günde yaptırılan Bilim ve Sanat Merkezi ile Köşk Gıda Kontrol Laboratuarı’nın açılışı gerçekleştirilip yaklaşık 8 milyon TL tutarında Otistik Çocuklar Özel Eğitim Merkezi’nin yapılması için de protokol imzalandı.

Törenin açılışında konuşan Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, eğitimin öneminden söz ederek katkıları ile böylesine önemli bir eğitim yuvasının Aydın’a kazandırılmasına vesile olan başta Borsa Üyeleri olmak üzere projeye katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Hedeflerinin Aydın’ı eğitim üssü haline getirmek olduğunu belirten Başkan Bosnalı, 240 gün gibi kısa sürede Bilim ve Sanat Merkezi’ni tamamladıklarını ve yaklaşık 8 milyon TL proje tutarı olan Otistik Çocuklar Özel Eğitim Merkezini de yapmak için bu etkinliğin düzenlendiğini ifade etti.

Yapılan ve yapılacak olan eğitim kurumlarının öneminden söz eden Aydın Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise, Türkiye’de üstün zekalı çocuk oranı ortalamasının yüzde iki olduğunu ancak incir ve zeytinin merkezi Aydın’da bu oranın yüzde 5 olduğunu belirterek bu eğitim kurumlarından ülkeye önemli kişilerin yetişeceğini belirtti.

"Riski olmayan tek yatırım eğitimdir"

Konuşmasına böylesine önemli eserleri yapanlara teşekkür ederek başlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Böyle hayırlı bir işin açılışında bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Ve bu işi yapanlardan Allah razı olsun.  Başta Ticaret Borsası’nın Başkanı Adnan Kardeşim olmak üzere yönetiminden, meclisinden çalışanından hepsinden Allah razı olsun. Eğitime yapılan yatırımdan hiç kimse zarar etmez.

‘Zarar ettim diyen’ varsa gelsin benden hesabını sorsun. Bir tek riski olmayan yatırım vardır. O da eğitimdir. Ben her yerde söylüyorum. TOBB olarak Türkiye’de girişimcinin artırılması lazım. Türkiye’nin zengin olmasını istiyorsak girişimci sayısını artırmalıyız. Bugün Japonya ile Türkiye’deki girişimci sayısı nüfus ile orantıladığımız zaman Japonya’nın tam üç misli gerisindeyiz” dedi.

"Kız çocuklarınızı girişimci olarak yetiştirin"

Türkiye’de kız çocuklarının girişimcilikten uzak büyütüldüğünü ve okuyup mühendis olan pek çok kız çocuğunun da sadece evde oturup çocuk büyüttüğünü ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Aydın’dan anane-babalara seslendi. Bugün Türkiye ‘deki mevcut 1.5 milyon girişinin sadece 70 bininin kadınlardan oluştuğunu ve geri kalan 1 milyon 430 bin girişimcinin erkeklerden oluştuğunu kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu “Çok düşük olan kadın girişimci sayısının artması için tüm Türkiye’de 81 ilde kadın girişimci kurullarımızı kurduk. Bunun sebepleri kadın girişimcilerimiz rol model olsun kızlarımız girişimci olsun.

Benim annelere babalara ricam kız çocuklarınızı yetiştirirken girişimci yetiştirin. Ülke olarak en öncelikli ihtiyacımız girişimci. Bir girişimci yetiştirmek demek on kişiye istihdam demek” ifadelerine yer verdi.

"Mühendis bir bayanın ev hanımı olması kaynakların iraf edilmesi demektir"

Binbir emekle okutulup endüstri mühendisi, kimya mühendisi olarak yetiştirilen kızların evlendikten sonra sadece ev hanımı olarak yaşayıp bu öğrendiklerini tatbik edememelerini kaynak israfı olarak gördüğünü kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Eğer kızlarınız sadece ev hanımı olacak ise bunun da önemli eğitimi var. Mutlaka okutun.

Ancak 77 milyonun verdiği vergilerden oluşan kaynaklarla okuyup kimya mühendisi, endüstri mühendisi olan kızımızı ‘evde otursun çocuk baksın’ derseniz o zaman  kaynakları israf ediyorsun demektir.  Çünkü onun işgal edeceği yerde o işi yapacak başka birinin oturması lazım. Her yıl bir milyon kişi istihdam nüfusuna katılıyor” dedi.
 

"Hz. Hatice Validemiz tüccardı, Hz. Peygamberimizin yanında çalışırdı"

Konuşmalarında ekonomik verilerin yanı sıra İslam Dini’nin kadına,  çalışmaya ve ticarete verdiği önemden de söz eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Hepiniz bilir. Hz. Hatice Validemiz tüccardı. Peygamber Efendimiz, Hz. Hatice validemizin yanında çalışırdı. Haberiniz olsun. Şimdi hem ‘Müslüman’ım diyeceksin hem ‘Peygamberimiz’ diyeceksin hem de icraatında bunu uygulamayacaksın. Bunda yanlışlık var. Ne olur kız çocuklarımızı girişimci olmaları için destekleyin” diye konuştu.

Aydın Valisi Erol Ayyıldız ise Allah’ın yeraltı ve yer üstü bütün nimetleri ve zenginlikleri Aydın’a verdiğini belirterek “Bu güzellikleri değerlendirerek Türkiye’nin geleceğine hamuruna bir şey katmak da bizlere hepimize düşüyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından tamamlanan tesislerin temsili açılışı yapılıp, Otistik Çocuklar Özel Eğitim Merkezi’nin protokolü de imzalandı. Aydın Ticaret Borsası tarafından projelere destek veren kurumlara teşekkür plaketi verilirken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Aydın ürünleri efe kıyafeti hediye edildi


İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler