23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya17 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kış lastiği neden bu kadar önemli? İşte kış lastiğinin avantajları
Kış lastiği neden bu kadar önemli? İşte kış lastiğinin avantajları
22 Kasım 2015 22:38
Kış lastiği, sürücü, yolcu ve araçların güvenliği açısından son derece önem arz ederken, karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırarak yakıt israfının önüne geçiyor.

Kış lastiği, sürücü, yolcu ve araçların güvenliği açısından son derece önem arz ederken, karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırarak yakıt israfını önüne geçiyor. Kış lastiği, sürücüye ek maliyet de getirmiyor.

Murat Tosun Akademi Genel Müdürü Mert Duran, konuya ilişkin merak edilenleri AA muhabirine anlattı.

Duran, 1 Aralık'ta başlayacak "kış lastiği takma uygulaması"nın şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli olduğunu belirterek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren ilgili yönetmeliğe göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini söyledi.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira ceza uygulanacağı bilgisini veren Duran, toplumda kış lastiği ile kar lastiğinin ayrı olduğu şeklinde bir kanı olduğunu, bunun doğru olmadığını söyledi.

Duran, "Kar lastiği diye ayrı bir şey yoktur. Bazı uyanık lastikçiler Uzak Doğu'dan getirdikleri ucuz lastikleri kar lastiği adı altında satıyor. Kış lastiği diye bir kavram vardır" dedi.

"Özel araçlar için de zorunluluk getirilmeli"

Araç sürücülerinin 1 Aralık'tan önce kış lastiği takmak istemediğini, ancak kar yağışı olan bölgeler için takılmasının önem arz ettiğini anlatan Duran, kış lastiği takmak için illa 1 Aralık tarihini beklememek gerektiğini bildirdi.

Duran, şu anda binek otomobiller için kış lastiği zorunluluğu olmadığını kaydederek, "Bazı Avrupa ülkelerinde özel otomobiller için de kış lastiği zorunlu. İnşallah bizde de ilk fırsatta bütün tüketicilere kış lastiği zorunluluğunun gelmesi için yasa çıkar" diye konuştu.

"Canınızın, aracınızın ve trafiğin güvenliği açısından önemli"

Zorunluluk olmayınca vatandaşların kış lastiğine geçmekte imtina ettiğini belirten Duran, "Hem aracın hem trafiğin hem de canınızın güvenliği açısından kış lastiğinin kullanılması son derece önemlidir" dedi.

Duran, kış lastiğinin standart yaz lastiklerine oranla daha yumuşak bir malzemeden üretildiğini anlatarak, lastiğin bu sayede yola daha iyi tutunduğunu bildirdi.

Bütün dünyada yapılan testlerde kış lastiğinin fren esnasında diğer lastiklere oranla en az yüzde 25 daha iyi performans gösterdiğini kaydeden Duran, bu oranın yüzde 50'ye kadar çıkabildiğini söyledi.

Duran, aracın sadece çekiş lastiklerine kış lastiği takmanın yanlış olduğunu da kaydetti.

"Kış lastiği takılmazsa yakıt tüketimi artar"

Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda daha etkili performans göstereceğini aktaran Duran, şöyle devam etti:

"Yaz lastiklerinde 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşme olduğu için yola tutunma zayıflıyor. Zayıflamayla aracın çekiş performansı, buna bağlı olarak fren performansı ve yakıt tüketimi artıyor. Günümüzde yakıt fiyatlarının arttığı düşünülürse tüketim açısından da kış lastiği avantaj sağlıyor. Yaz lastikleri normal yol şartlarında çok iyi tutunma sağlasa da buzlu ve karlı zeminlerde tutunmayı zorlaştırdığı için gaza daha fazla basıyorsunuz, araç yola tutunmak için daha fazla çaba sarf ediyor ve buna bağlı olarak tüketimi artıyor. Bu fazla tüketimle ilgili somut bir ölçüm yapmak biraz zor olsa da gaza ne kadar çok basılırsa tüketimin o kadar çok artacağı biliniyor."

Duran, karlı ve buzlu zeminlerde yaz lastiği kullanmanın yakıt tüketimini de en az yüzde 25 civarlarında artırabileceğini bildirdi.

"Kış lastiği yerine takılacak zincir yola ve araca zarar verir"

İstanbul'dan Ankara'ya gitmek için yola çıkan ve kış lastiği takmayan bir vatandaşın yolda karla karşılaştığında zincir takması gerektiğini dile getiren Duran, zincirin hem yola hem de araç aksamına zarar verdiğini, ayrıca bu işlem sırasında belirli bir vaktin kaybolduğunu söyledi.

Duran, İstanbul-Ankara arasını 5 saatte gidecek bir otomobil sürücüsünün yolda zincir taktığı takdirde bu mesafeyi 7-8 saatte katedeceğini belirterek, buna bağlı olarak tüketimin de artacağını dile getirdi.

Ancak kış lastiğiyle birlikte hem yakıttan hem de süreden tasarruf edilebileceğini, kış lastiği takan bir sürücünün karda gitmek için ekstra bir ekipmana ihtiyaç duyulmayacağını ifade eden Duran, ayrıca yolculuk sırasında direksiyon hakimiyetinin de artacağını vurguladı.

"Kış lastiğinin ek masrafı yok"

Duran, kış lastiğinin özel araçlar için de zorunlu olması gerektiğini yineleyerek, ilk çıktıkları sırada pahalı olan kış lastiklerinin fiyatlarının şu anda yaz lastiklerine göre sadece yüzde 5-10 civarında daha pahalı olduğunu anlattı.

Yüzde 5-10 civarında pahalı olsa da fazla tüketimi önlediği için aradaki farkın sübvanse edildiğini dile getiren Duran, ayrıca güvenli sürüş özelliklerinin getirdiği faydaların da düşünülmesi gerektiğini bildirdi.

Duran, "3 yılda, 100 bin kilometre kullandığınız bir otomobilde sadece yaz lastiği kullandığınızı düşünürseniz zaten 2 takım lastik almak zorundasınız. Ancak yazın yaz lastiği, kışın kış lastiği almış olursanız zaten iki takım almış olursunuz. Yani kış lastiği ek masraf getirmiyor, fazla gideri olmuyor. Lastik değişim yerlerinde cüzi bir bedelle lastik otel hizmeti de veriliyor" dedi.

Kış lastiğinin üzerinde bulunanlar

Duran, kış lastiğinin üzerinde bulunması gereken işaretleri gösterdi. Lastiklerin üzerinde kar taneciği işareti bulunduğunu dile getiren Duran, ayrıca lastiklerde M (mud/çamur) ve S (snow/kar) harflerinin yer aldığını aktardı.

Lastiğin desenlerinin standart lastiklerden farklı olarak daha fazla zikzaklı olduğunu ifade eden Duran, lastiğin tahliye kanallarının daha fazla ve derin olduğunu, bu sayede kar ve suyun daha çabuk tahliye edildiğini, aracın basma alanının arttığını, yola tutunma sağlandığını sözlerine ekledi.

Duran, konuşması sonrasında güvenli araç sürüş tekniklerini gösterdi.


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler