YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırmızı ette üretim rekoru
Kırmızı ette üretim rekoru
13 Ağustos 2015 08:00
Et fiyatlarının sürekli arttığı, fiyat artışını durdurmak için Et ve Süt Kurumu’nun ithalata başladığı bugünlerde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı istatistiklere göre kırmızı et üretimi rekor seviyede arttı.

Koyun ve sığırdan elde edilen kırmızı et üretimi nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan üç aylık dönemde ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan ilk 3 aya göre yüzde 24.4, 2014’ün nisan, mayıs, haziran aylarını kapsayan döneme göreyse yüzde 19.9 artarak, 261 bin 871 ton olarak gerçekleşti. Yılın ilk üç ayında et üretimi 210 bin 475 ton, 2014’ün nisan, mayıs, haziran aylarında ise 218 bin 432 ton olmuştu.

‘3 milyar dolar gitti’

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bazı spekülatörlerin ithalat söylemlerinin aksine, kırmızı et üretiminin, ikinci çeyrekte de artmaya devam ettiğini belirterek, “Kesinlikle et ithalatı yapılmamalı, ithalat besilik dana ve damızlık ile sınırlı kalmalı. Et ithalatı çiftçimizin, üreticimizin en büyük korkusudur. Ülke yararına da değildir. Geçmişte ithalat, üretime büyük zarar verdi. Yurtdışına 3 milyar doların üzerinde döviz ödenmesine neden oldu. Üreticimizin maliyeti belli. Maliyetler düşerse, et fiyatı da ucuzlar” dedi.
 
‘Üç Kurban Bayramı’na yetecek kadar koyun var’

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Geçen yıl ile bu yıl kurbanlık fiyatları arasında hiç fark oluşmaz. Kurban kesecek olanlar acele etmesin. Herkes küçükbaş kessin. Kurbanlık olabilecek 40 milyon küçükbaş hayvanımız var. Üç Kurban Bayramı’nda hiç dana kesmesek, koyun kessek yine de bize yeter ve fiyatlar da olduğu yerde kalır” dedi.

Tunç, et ithalatının fiyatların ucuzlaması anlamına gelmediğini belirterek, “Büyük üreticilerin ahırları dolu, işlerine gelmeyince kesime hayvan vermiyorlar” dedi. Tüketicilerin kendilerine mail attığını kaydeden Tunç, “Bize bela okuyanlar bile var. ‘Allah belanızı versin, gözünüze dizine  dursun, haram olsun, 900 lira asgari ücret alıyorum’ diyenler var. Bunun sebebi bizler değiliz. Bunun sebebi spekülatörlerdir, et ithalatını isteyenlerdir. Bazıları ülkeyi ithalata bağımlı hale getirmeye çalışıyor” diye konuştu.

‘Kurbanlık pahalı mı?’

Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu da kurbanlıkların pahalı olmadığını kaydederek, “Bir dana için hisse başına 1100 lira düşer. Kişi başına 25-30 kilogram et olur. Bu da kasaplardaki fiyatlardan düşük. Kurbanlık fiyatları geçen yılla aynı” diye konuştu.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Gıda Komisyonu Başkanı Can Demir ise her yıl Kurban Bayramı öncesi et fiyatlarının yükselmesine ilişkin aynı konunun gündeme geldiğini hatırlattı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler