YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimsenin beklemediği istikrar dönemi yaşandı
Kimsenin beklemediği istikrar dönemi yaşandı
11 Eylül 2014 22:53
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "2002'den itibaren hiç kimsenin tahmin edemediği bir istikrar dönemi yaşandı. Hem siyasette hem de ekonomide. İnsanlara sorduğunuz vakitte en az 10 yıllık bir istikrardan bahsediyor" dedi.

Canikli, AK Parti İl Binası'nda yaptığı konuşmada, 25 yıllık bir aradan sonra Mersin'de bulunmaktan memnun olduğunu belirtti. Mersin'in her alanda geliştiğini, özellikle lojistik alanında büyük yol kat ettiğini belirten Canikli, bu tür gelişmelerin bölgede yaşayan vatandaşlara katkı sağladığını söyledi.

Türkiye'nin 2002 yılından önce periyodik olarak ortalama her iki yılda bir çok ciddi ekonomik ve siyasi krizler geçirdiğini ifade eden Canikli, şöyle devam etti: "Türkiye, iki yılda bir hep krizlerle karşı karşıya kaldı ancak 1994'ten itibaren çok daha belirgin bir şekilde her iki yılda bir bütün dengeleri bozulan her şeyin alt üst olduğu adeta insanların yeniden hayatlarına başladığı krizlerle muhatap oluyorlardı.

Daha vahim olanı ise insanlar artık bunları kanıksar hale gelmişti. Yani o dönemlerde bir anket yapsanız, insanlara gelecekle ilgili beklentilerini sorsanız, iki yıl içinde size bir krizle karşı karşıya kalma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve böyle bir beklenti içerisinde olduğunu rahatlıkla paylaşırdı ancak 2002'den itibaren hiç kimsenin tahmin edemediği bir istikrar dönemi yaşandı.

Hem siyasette hem de ekonomide. İnsanlara sorduğunuz vakitte en az 10 yıllık bir istikrardan bahsediyor. Hatta daha uzun vadeli perspektif içerisinde bir istikrardan bahsediliyor. 2023'ü konuşuyoruz. 2051'den, 2071'den bahsediyoruz. Bunların hepsi bir istikrar göstergesidir." - Cumhurbaşkanlığı seçimi Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında 2002 yılından beri gelen istikrarın yeni bir boyut kazandığını ifade eden Canikli, Cumhurbaşkanlığı makamının Türkiye'yi yönlendirmesi, koordine etmesi gibi görevler üstlendiğini belirtti.

Bugüne kadar bu fonksiyonun ifa edilemediğini söyleyen Canikli, "Çünkü halk tarafından doğrudan desteklenmeyen, gücünü halktan almayan demokrasilerde makamlar bu yetkileri, bu pozisyonları kullanamazlar, ifa ve icra edemezler. O nedenle yeni bir dönemin başlangıcı olarak bunu görüyoruz.

İlk defa cumhurbaşkanımız halk tarafından seçildi aynı zamanda hem devletin hem yürütmenin başı. Zaten seçim çalışmalarında cumhurbaşkanımız vatandaştan, halktan kendisine destek talep ederken yürütme alanına giren konularda bir takım açıklamalarda bulundu, sözler verdi" Canikli, muhalefetin ortak adayının "Ben etliye sütlüye karışmam, ben cumhurbaşkanı olmak istiyorum" tavrında olduğunu savundu.

Muhalefetin kendilerine siyasi arenada en ufak bir tehdit dahi oluşturmadığını kaydeden Canikli, şöyle devam etti: "Tehdit olacakları konusunda en ufak bir işaret yok. Dünyanın her yerinde muhalefetteki siyasi partiler, hiçbir işlem yapmasalar dahi kamuoyu desteklerini artırırlar.

Dünyanın her yerinde bu iş böyledir. Bütün siyesi tarihe bakın hangi ülke için bakarsanız bakın hepsi için bu böyledir; iktidar yıpratır. Hatta başarılı dahi olsanız sadece iktidarda kalmak bile yıpratır. Çünkü sorunlar hiçbir zaman hiçbir yerde sıfırlanmaz. Geçmişte de böyleydi bugün de yarın da böyle olacak.

Dolayısıyla bir insan herhangi bir nedenden dolayı yağan yağmurdan, gök gürültüsünden dolayı rahatsız oldu, canı sıkıldı o zaman onun sorumluluğunu iktidara yüklemek eğiliminde olur. Tespit olarak söylüyorum eleştirmek için söylemiyorum." Bu anlamda iktidarda olmanın her zaman yıpratıcı özelliği olduğunun altını çizen Canikli, partisinde bunun tam tersi olduğunu söyledi.

Bunlar kan kaybediyor

Partisinde istikrarın artarak devam ettiğini vurgulayan Canikli, "Ama muhalefet normalde hiç kıpırdamasa hani bir ara Gezi olaylarında duran adam mı neyse onun gibi olsa, hiçbir şey yapmasa, durduğu yerde prim kazanır ama bunlar kan kaybediyorlar. Durdukları yerde en azından ilerlemiyorlar.

Bizim açımızdan siyasette tercih edilebilir bir muhalefet tablosuyla karşı karşıyayız" dedi. Canikli, şu andaki muhalefet partilerinin Türkiye'ye zarar verdiğini öne sürerek, sistemin önemli bir ayağı iktidarsa diğer tarafının da muhalefet olduğunu, her birinin bir rolünün ve fonksiyonun bulunduğunu, herkesin üstüne düşen rolü iyi yapmak zorunda olduğunu aktardı. Canikli, son olarak partisinin 12 yıllık iktidar döneminde ekonomide de önemli mesafeler aldığını söyledi.
   

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler