YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimse kusura bakmasın
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Kimse kusura bakmasın biz kimsenin kucağına fabrika kurup da vermeyiz.' dedi.
Kimse kusura bakmasın
17 Mayıs 2012 / 11:49 Güncelleme: 17 Mayıs 2012 / 11:54

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, otomotiv sektöründen teşvik sistemine ilişkin yapılan eleştirilerle ilgili, ''Kimse kusura bakmasın biz kimsenin kucağına fabrikayı kurup da vermeyiz. 'Fabrikayı yap kucağıma koy' derseniz, bunlar geçmişte kaldı'' dedi.

Çağlayan, yerli otomobilden kastlarının, yerli otomobilin isminin, ''Ali, Ahmet, Mehmet'' konulması olmadığına işaret ederek, geçmişte Türkiye'nin ''Doğan, Kartal, Serçe'' ismiyle bunu yaptığını, ancak gelinen noktada Türkiye'nin tasarımını, dizaynını Türk mühendisinin yaptığı, yerlilik oranının yüksek olduğu bir otomobil yapması gerektiğini anlattı.

Açıklanan teşvik sistemine de değinen Bakan Çağlayan, yeni teşvik sisteminin özel sektörün talepleri ve görüşlerinin alınarak oluşturulduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Aslan gibi teşvik sistemi getirdik. Yatırım indirimini geri getirdik. Otomotiv sektörünü büyük ölçekli ve stratejik yatırım başlığına aldık. Türkiye aktarma organı ve motora 6,7 milyar dolar ödeyerek istediğimiz noktaya gelemeyiz. Bir yere gelemeyiz, bunları yapmadan. Biri bana 'yüzde 100 yapalım mı ' diye sordu. Benim güçlü yan sanayim var yüzde 85'ini yapabilir. Yüzde 85'ini yap, ama Türkiye de yap.

Stratejik yatırımda yüzde 50 yatırım indirimi verilecek. Yatırım anında kullanılabilecek. 'Yatırımı bitirin sonra gelin' demiyoruz. Geçen günlerde okuyorum ki son derece talihsiz açıklamalar, son derece yanlış değerlendirmeler, dersini çalışmamış birkaç arkadaşımız çıkıp, haksız bir şekilde teşvik sistemini eleştiriyor. Kimse kusura bakmasın biz kimsenin kucağına fabrikayı kurup da vermeyiz. Bunu sanayici yapacak. Biz size destekler vereceğiz. 'Fabrikayı yap kucağıma koy' derseniz, bunlar geçmişte kaldı. Özel sektör ve kamunun bir arada çalıştığı ortam içindeyiz.'' AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler