YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimse af bekleyip gevşemesin
Maliye Bakanı Şimşek, varlık barışı çalışmasının Türk varlıklarını Türkiye'ye çekmek için yapıldığını belirterek, "Vatandaşlar af beklentisine girmesin" uyarısını yaptı.
Kimse af bekleyip gevşemesin
18 Nisan 2013 / 13:06 Güncelleme: 18 Nisan 2013 / 13:08

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Varlık barışı çalışmasıyla ilgili konuşan Şimşek, "Vatandaşlar af beklentisine girmesin. Şu andaki çalışma yurtdışındaki Türk varlıklarını Türkiye'ye çekmek için yapılıyor. İçeriye yönelik bir varlık barışı gündemde değil. Son yıllarda Türkiye'nin bir güvenli liman olduğu algısı arttı. Vergi cenneti konusunda bir devir kapanıyor, o gizlilik yavaş yavaş kalkıyor. Türkiye bir güvenli liman, cazibe merkezi, bizim vatandaşlarımızın yurtdışında kaynak tutmalarını gerektirecek ortam ortadan kalktı. Yurtdışında olduğu tahmin edilen rakam 130 milyar dolar, ne kadarının geleceğini bilemem. Amaç yüksek vergiden çok, bizim yurtdışındaki varlıkların Türkiye'ye aktarılması, bilançonun iyileştirilmesi. Tamamen yurtdışına yönelik bir çalışma. Vatandaş, böyle bir düzenleme yapılacak diye vergi yükümlülüklerinde gevşemeye girmesin" dedi.

Uluslararası yatırımcıların çözüm sürecini bugüne kadar fiyatlamadığına dikkat çeken Şimşek, "Bu pozitif bir sürpriz oldu. Çözüm sürecinin başarılı olması kredi notu ve yatırımlar anlamında olumlu olarak etkiler" diye konuştu. Şimşek, çözüm süreciyle birlikte Türkiye'nin Almanya'yla farkı kapatacağını ifade etti.

Erken emekliliğin maliyeti en az 60 milyar lira

Erken emeklilik tartışmasına değinen Şimşek şunları söyledi:

"Bütçe böyle bir adımı kaldıramaz. Beklenti yaratmamak lazım. İlgili bakanlık konuşur, istişare eder biz değerlendirmemizi yaparız. 90'lı yılların başında emeklilik yaşı neredeyse kaldırıldı, günü dolduran herkes emekli oldu. Böyle bir sisteme dönülürse maliyeti 60 milyar lirayı aşması muhtemel. Prim günü doldu diye emekli ederseniz maliyet en az bu kadar olur. Bu kadar genç yaşta milleti emekli etmek yerine bu kaynağı yatırımda kullansak Türkiye daha hızlı zenginleşeceği için hem emekli, hem çalışan bundan kazanacak. Erken emeklilikle bütçe açığını patlatırsanız, faizler alır gider."

Maliye Bakanı, gelir vergisi oranlarını artırmaya yönelik bir çalışma olmadığını açıkladı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler