YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıdem tazminatında yeni dönem
Kıdem tazminatında yeni dönem
19 Haziran 2016 09:13
Çalışma Bakanı Soylu, tartışılan kıdem modelini açıkladı: Bizim modelimize ‘karma model’ demek daha mantıklı olur. Herkesin kendine ait bir kıdem tazminatı hesabı olacak. Bu hesapta bir gün, bir saat bile eksik taşınmayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatı modelinin herhangi bir ülkeyle aynı olmayacağını, karma bir model oluşturulacağını söyledi. Soylu, kişinin başka bir iş bulması halinde taşınacak olan tazminat hesabında da, bir saatlik bile kayıp yaşanmayacağının altını çizdi. Soylu, birçok ülkenin kıdem tazminatı konusunda kendi uygulamaları olduğunu belirterek, “Onlarla da görüştük. Avantajları, dezavantajları var. Bizim kendi ihtiyaçlarımız var. Getireceğimiz modele ‘karma model’ demek daha mantıklı olabilir. Çıkınca öyle olacağını göreceksiniz” diye konuştu.

YÜZDE 86’NIN HAKKI YOK

Sistemi hak kaybı olmayacak şekilde kurmaya çalıştıklarını vurgulayan Soylu, “Şu anda yüzde 86 çalışanın hiçbir hakkı yok. Kıdem tazminatını alamayan bir kısım var, dava açmayan ve 11 ay 29 günde çıkarılıp bir gün sonra işe alındığı için hak kazamayanlar var. Bütün bunların hepsi bir neden. Bu nedenlerin hepsi bir araya geliyor veya iş yeri bunu ödeyemeyecek durumda oluyor; iflas ediyor, kapanıyor, taşınıyor. Burada bir hak oluşmuyor. Esas problem bu” dedi.

İşvereni de rahatlatacak 

Gün kaybı olan bir model gelmeyeceğinin altını çizen Soylu, "Devlet katkısının ne kadar olacağını tartışacağız. Bizim bir önerimiz var. İşverenleri de rahatlatacak bir model ortaya getirmek zorundayız. Biz bunu belirli bir noktaya indirebilecek mahareti ortaya koymalıyız” diye konuştu. Devletin yüzde 5 gibi bir oranı bile karşılamayacağını, buna imkan yetmeyeceğini vurgulayan Soylu, “Onlar için de avantajlı olacak model öneriyoruz” dedi.

Hesapta düşüş olmaz

Tasarlanan sistemde, herkesin kendine ait bir kıdem hesabı olacağını anımsatan Soylu, başka bir iş bulunması halinde hesapta düşüş olup olmayacağı konusunda da “Taşındığı zaman hepsi taşınacak. Bir günü, bir saati…" ifadelerini kullandı.  

1
 // 1
laf değil icraat istiyoruz Önce yapın olup olmadığına sonra bakarız. .....
19 Haziran 2016 15:09
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler