YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıdem tazminatında söz hükümetin
Kıdem tazminatında söz hükümetin
17 Haziran 2016 19:05
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan yeni kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili Başbakan Binali Yıldırım'a sunum yapıldı.

Yaklaşık 14 milyon 660 bin sigortalı çalışanı direkt ilgilendiren  kıdem tazminatında, yeni sisteme geçilmesi için çalışmalar hız kazandı. Avusturya'da uygulanan modelden fon sisteminin örnek alındığı düzenlemede, kıdem tazminatı çalışanın kişisel hesabında toplanacak. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca başta Avusturya olmak üzere  farklı ülke modellerinin incelenmesiyle hazırlanan yeni kıdem tazminatı  düzenlemesiyle ilgili, Başbakan Yıldırım'a 15 Haziran Çarşamba günü sunum  yapıldı.

Bakan Süleyman Soylu ile Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder tarafından  yapılan sunumda, yeni kıdem düzenlemesiyle ilgili tüm detaylar paylaşıldı. Akşam  başlayan sunum, geç saatlere kadar sürdü.

İşsizlik sigortası fonuna benzeyecek

Avusturya'da uygulanan modelden fon sisteminin örnek alındığı yeni  düzenlemeye göre, kıdem tazminatı çalışanın kişisel hesabında birikecek.  Böylelikle işsizlik sigortası fonundaki gibi işveren, çalışanının kıdem  tazminatını her ay sisteme düzenli olarak yatıracak.

Fondan, kaldığı süreye bağlı nemalanacak kıdem tazminatı birikimlerini  çalışanlar, belli koşulları sağladıktan sonra çekebilecek.

Çalışanların hak kaybının olmaması hassasiyetiyle hazırlanan  düzenlemede, mevcut sistemdeki 30 günü koruyacak katsayı da oluşturuldu. Tüm  çalışanların 1 günlük de olsa kıdem hakkından yararlanmasının hedeflendiği yeni  düzenleme, ilgili diğer bakanlıkların da görüşünün alınmasının ardından hükümet  tarafından kamuoyuyla paylaşılacak.

İşçi konfederasyonları farklı düşünüyor

Kıdem tazminatında yeni sistem tartışmaları, işçi konfederasyonlarının  da gündemini meşgul ediyor.

Türk-İş ve DİSK kıdem tazminatının mevcut haliyle kalmasını  savunurken, Hak-İş kıdemin fona devredilmesine sıcak bakmakla birlikte her bir  yıla 30 günlük kıdem hakkından geriye gidilmemesini istiyor.

Mevcut kıdem uygulaması nasıl?

Kıdem tazminatı, bir iş yerinde en az 1 yıldır çalışan işçinin,  belirli şartlar oluştuğunda, işten ayrılırken aldığı toplu ödeme tutarıdır.

Kıdem tazminatı hesaplanırken, işçinin en son ay eline geçen brüt  ücret esas alınıyor. İşçiye, iş yerinde geçirdiği her bir yıl için bir aylık brüt  ücreti tutarında ödeme yapılıyor ve bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

İşçinin sözleşmesinin "işveren tarafından iyi niyet ve ahlak  kurallarına aykırılık dışındaki nedenlerle, işçi tarafından sağlık, iyi niyet ve  ahlak kurallarına aykırılık veya iş yerinde işin durması gibi sebeplerle,  askerlik görevi nedeniyle, emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda  gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulmasıyla, kadın işçinin  evlenmesi ve işçinin ölümüyle" feshi halinde kıdem tazminatı ödeniyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler