YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıdem tazminatında o şart kalkacak
Kıdem tazminatında o şart kalkacak
15 Şubat 2015 08:53
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçilerin kıdem tazminatında, 12 ay çalışma şartının değişmesi gerektiğini belirtti.

İşçinin kendi hesabına her ay nasıl sigorta primi yatıyorsa o şekilde kıdem tazminatı primi de yatmalı" diyen Çelik, kıdem tazminatına hak kazanmak için 12 ay çalışmış olma şartının da değişmesini gerektiğini ifade etti. Düzenleme ise işçi ve işvereninin anlaşmasını bekliyor.

İnegöl'de bir ambalaj fabrikasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde devreye giren ve greve gidilmeden uzlaşmayla sonuçlandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, firma yetkilileri ve işçilerle bir araya geldi. Yaşanan kıdem tazminatı sorununa dikkati çeken Çelik, "İşçinin kendi hesabına her ay nasıl sigorta primi yatıyorsa o şekilde kıdem tazminatı primi de yatmalı. İşletmenin hesabını işçi niye yapsın.

'İşler iyi gidecek mi? Gitmeyecek mi? Kapatacak mı? Açacak mı?' niye bunlarla işçi kafasını meşgul etsin. İşçi üretimine baksın. Böylece her ay maaşını alan işçinin, her ay sigorta primi ödenen işçinin kıdem tazminatının da her ay bireysel hesabına yatırılması kaydıyla işçi-işveren arasındaki ana itilaf konusunu da ortadan kaldırmamız gerekiyor" dedi. Çelik, çalışma hayatındaki işçilerin yüzde 89'unda kıdem tazminatının hak etme koşullarının oluşmadığını sözlerine ekledi.

1 aylık emek değil mi?

Bakan Faruk Çelik, bir işçinin kıdem tazminatını hak etmesi için en az 12 ay çalışması gerektiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: "İşçi 1 ay çalışıyorsa o emek değil mi? Yani 12 ay dolunca mı emek oluyor. 1 ay çalışınca ne olacak? 1 ay çalışınca da 1 aylık tazminatın yatması gerekiyor hesaba. Onun için bu sistem yürümüyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler