YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıdem tazminatında kritik gün...
Kıdem tazminatında kritik gün...
11 Kasım 2013 08:11
Kıdem tazminatında kritik zirve bugün. Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Taraflara çağrı yaptık. Bu artık son olacak. Ya herro ya merro” sözleriyle anlattığı zirvede işçi ve işvereni buluşturarak çözüm arayacak.

Bir türlü uzlaşma sağlanamayan kıdem tazminatında dananın kuyruğu bugün kopuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işçi ve işveren kesimini bugün bir araya getirecek. Toplantıda kıdem tazminatı konusunda atılacak adımlar netleşecek. Taraflar belli konularda uzlaşırsa komisyonlar kurularak çalışma başlatılacak.

İşveren sendikaları da işçi sendikaları da kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine sıcak bakmıyor. Türk-İş ise kıdem tazminatı konusunda yaşanacak bir hak kaybını genel grev nedeni sayıyor. TİSK de kıdem tazminatı konusunun uluslararası rekabette Türkiye’nin önünü tıkadığını belirterek kıdem tazminatında OECD ortalamasının hedef alınması gerektiğini söylüyor. Çalışma Bakanı Çelik geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bugünkü toplantı için “Pazartesi günü son bir toplantı için çağrı yaptık. Bu artık son olacak. Herkes teklifini sunacak. Uzlaşma olursa, konuyu Başbakan Erdoğan’a götüreceğiz. Yani artık ya herro ya merro. Başka çare kalmadı. Tıkandı sistem” demişti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler