YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kepenk kapatan cezalara af!
Kepenk kapatan cezalara af!
26 Nisan 2014 09:26
Maliye Bakanlığı, KDV sistemini değiştirdi. Naylon fatura üreten firmanın iş yaptığı diğer şirketler cezadan kurtuldu, af geliyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 150 bin esnaf ve firmayı rahatlatan açıklamayı yaptı. Naylon fatura yüzünden sıkıntı yaşayan esnaf ve firmalar kara listeden çıkacak, cezadan kurtulacak.

Mevcut sistemde; Maliye vergide kural dışı işlem yapan firmaları inceliyor. Ceza sadece usulsüz işlem yapan şirkete değil, bunlarla ticari alışveriş halindeki şirketlere de kesiliyor ve bu şirketlerin Katma Değer Vergisi (KDV) indirim talebi yok sayılıyor. Bakan Şimşek, bu sistemi tamamen değiştiren yeni uygulamayı anlattı.

Sahte belgeye dayalı KDV iadelerinin önlenmesi amacıyla özel esaslar uygulamasını yeni baştan düzenlediklerini belirten Şimşek, mükelleflerin mağduriyetine yol açan tüm uygulamaları tamamen değiştirdiklerini ifade etti.

Şimşek, şunları kaydetti:

"Sahte belge düzenleme raporu olanlar 5 yıl, sahte belge düzenleme tespiti olanlar 4 yıl, sahte belge kullanma raporu olanlar 4 yıl, sahte belge kullanma tespiti olanlar 3 yıl süre geçtikten sonra kapsamdan çıkarılacaktır.

Bu uygulamayla tahminimiz, 150 bin mükellefin özel esaslar kapsamından çıkacağı yönündedir." Şimşek, mükelleflerin yanlışlıkla sahte fatura nedeniyle özel esaslar kapsamına alındığını, bunun önleneceğini belirtti.

Vergi borcunda 5 yıllık zaman aşımına güvenip, yıllardır vergi dairesine uğramayanlar milyarlık faturalar ile karşı karşıya. Vergi dairelerinin, mükellef adına 1 lira gibi sembolik miktarlarda para yatırarak zaman aşımını önlediği ortaya çıktı. Zaman aşımına uğratılmayan borçlar, yıllar sonra 10-15 kat olarak mükellefin karşısına çıkarıldı. Takvim

Bu haber 103 kez okundu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler