YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kemal Kılıçdaroğlu'nun o açıklaması yalanlandı!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun o açıklaması yalanlandı!
29 Nisan 2015 15:20
Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Güner: "CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun elmas ve pırlantadaki KDV'ye ilişkin sözleri tamamen bilgi eksikliği. Pırlantada şu anda yüzde 18 KDV var" dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, AA muhabirine yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elmas ve pırlantada verginin kaldırıldığına ilişkin beyanları üzerine kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hissettiklerini belirtti.

Elmasa verginin kalkmadığını vurgulayan Ayhan Güner, şunları kaydetti:

"Uygulama, borsada yapılan işlemlerde ve ihracat için alınan taşlarda vergi muafiyetinin olmasıdır. Ancak elmas borsa dışında çıktığı an, iç tüketime dönük bir mücevherde kullanıldıysa kesinlikle mevzuatın emrettiği vergilere tabidir. Kuyumcudan alınan mücevherde geçen sene işçilik KDV’ye tabiydi, üretim için alınan elmastan da ÖTV alınıyordu. Bu sene ÖTV kaldırıldı, bunların tümünden birden yüzde 18 KDV alınıyor. Biz uzun süredir bu uygulamanın tüketimi değil üretimi ve ihracatı vergilendirdiğini anlatmaya çalıştık, ne zaman isterlerse Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine de konuyu anlatmak ve sorularını yanıtlamak isteriz.  KDV var, sadece ihracatçı yurtdışına ihraç ettiği zaman vergi yok, bu da üretime destek. Sonuç olarak kendisinin kesinlikle bir bilgi eksikliği var. Geçen sene bu zamanlarda işçilikten alınanKDV pırlantada yoktu ama ÖTV vardı, şu anda yüzde 18 KDV var. Borsa üyeleri arasında yapılan alışverişlerde de taş borsa dışına çıkmadığı sürece emtia olduğundan dolayı herhangi bir vergi zaten söz konusu değildir."

 

Neyi doğru biliyor ki?
 // A.SAĞ
kılıçdaroğlu sen ve bahçeli AKPARTİ için bir lütufsunuz.
Böyle devam et, chp seni nasıl genel başkan tutuyor anlamıyorum....
29 Nisan 2015 Çarşamba 15:32
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler