YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıtdışına geçit yok
Kayıtdışına geçit yok
14 Şubat 2013 16:15
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma Bakanlığı ile imzaladıkları ''veri paylaşımı protokolü'' çerçevesinde artık kayıtdışı kalmanın çok daha zor, sonuçlarının çok daha ağır olacağını söyledi.

 

Şimşek, Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan veri paylaşım protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada, son 10 yılda kayıt dışılığın milli gelire oranının yüzde 32'den yüzde 27'ye gerilediğini, ancak AB ortalamasının hala uzağında bulunulduğunu söyledi.
 
İmzalan protokolün kayıt dışılıkla mücadelede iki bakanlığın işbirliğini artıracağını ifade eden Şimşek, şu bilgileri verdi:
 
''İki bakanlığın yerine getirdiği fonksiyonları birleştirdiğimiz zaman kayıt dışılıkla mücadelede elimiz güçlenecek. Mükellef bilgileri, bildirimlerinin SGK tarafından çapraz denetim için kullanılmasından tutun birçok boyutu var. Tabi tahsilatların artırılması noktasında da bizim işbirliğimiz söz konusu olacak. İş ve işlemlerin kolaylaştırılması ki en önemli hedeflerimizden bir tanesi bu. İşbirliğimiz sayesinde mükellefler hayatı daha da kolaylaşacak. Ortak veri tabanının kullanılmasıyla, denetimlerin ortak yapılmasıyla birlikte çok daha büyük başarı sağlayacağız. İki bakanlığın imkanları düşünüldüğünde neredeyse 20 bin civarında bir denetim personelimiz olacak. Bu işbirliği sayesinde artık kayıt dışı kalmak çok daha zor, sonuçları da oldukça ağır.''
 
Çocuk teşviki
 
Bakan Şimşek, nüfus artış hızının artırılması ve çocuk teşviki konusundaki sorular üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda çalışılması için kendilerine bir talimatı olduğunu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında ilgili bakanların bir araya gelerek çalışacaklarını söyledi.
 
Şimşek, ''Bu konu Türkiye için hayati bir önem taşıyor. O nedenle de rasyonel bir teşvik sistemi üzerinde çalışılacak. Ama şu anda sizlerle paylaşılabilecek bir şey yok'' dedi.
 
Maliye Bakanı Şimşek, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan kaynak kullanımına ilişkin de ''Bizim için önemli olan kamunun genel performansıdır. Dolayısıyla İşsizlik Sigortası Fonu'ndan, en azından benim bilgim dahilinde herhangi bir ilave alanda kaynak kullanımı gündemde değil. Ama fon uzun vadede istihdamı artırmak için kullanılabilir. Zaten fonun varlık sebebi kısmen de budur'' dedi.
 
Doğum izni
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik de gazetecilerin doğum izni ve sözleşmeli personelin kadroya alınması konularındaki sorularını yanıtladı.
 
Çelik kadınların doğum izinlerinin uzatılması konusunda şunları kaydetti:
 
''Tabii ki anne çocuk ilişkisi açısından çok önemli doğum izinlerinin artırılması. Kamuya girdiğinizde iş güvenliği çerçevesinde bir sorun teşkil etmez ama özel sektördeki kadın istihdamının ve işgücüne katılımının etkileneceği endişesini ben medyayla paylaştım. Siz doğum öncesi 3 ay, doğum sonrası 3 ay dediğiniz zaman, özel sektörde nasıl karşılanır sağlıklı tespit yapmak gerekiyor. Yoksa kadın doğum izinlerinin artırılmaması şeklinde, hükümet olarak bir bakışımız olamaz.''
 
Bakan Çelik, sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili sürece ilişkin soruya karşılık da şunları söyledi:
 
''Sözleşmeli personelle ilgili bizim bir çalışmamız spesifik olarak değil, devlet personel sistemiyle ilgili bir çalışmamız var.Alternatifler var. Personel sistemimizde özellikle sözleşmeli personele baktığımız zaman 6 gruptan oluşan bir yapı var. Bunlar nasıl derlenip, toparlanabilir şeklinde bir çalışma. Bakanlar Kurulu'na da arz ettiğimiz konu bu çerçevede. Mevcut yapıyı, bütünüyle ayrıntılı bir şekilde Bakanlar Kurulu'na sunduk. Burada alternatifler ne olabilir, konusunu değerlendirdik. Başbakanımızın talimatı da (bu önemli bir konu, çalışmalarınızı ilgili taraflarla sürdürün) şeklinde oldu. Başbakan Erdoğan'ın verdiği hiçbir söz şimdiye kadar yerde kalmadı. Yerel yönetimdeki sözleşmelilerin kadroya alınması konusunda da verilmiş sözün yerini getirilmesiyle ilgili bir sorun yok, konuyla ilgili önümüzdeki haftalarda da taraflarla bir araya geleceğiz.''
 
 
AA
Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler