YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıt dışı en önemli sorun!
Kayıt dışı en önemli sorun!
17 Şubat 2012 13:32
Ülkemizin en önemli sorunlarından biri kayıtdışı...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Açıkgöz, ''Kayıt dışı istihdam, ülkemizin gerçekten önemli sorunlarından bir tanesidir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yüzde 41-42 dolaylarında kayıt dışı istihdam söz konusudur'' dedi.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ''Yenilikçi Yöntemlerle Kayıtlı İstihdamın Teşviki'' projesinin tanıtımı amacıyla Kervansaray Termal Otel'de düzenlenen toplantı hava muhalefeti dolayısıyla iptal edildi.

SGK Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Açıkgöz, konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Açıkgöz, kayıt dışı istihdamın 2000'li yıllarda yüzde 52'lerde olduğunu hatırlatarak, ''Son 10 yılda ülkemizin ilerlemesi ve gelişmesiyle sağlanan istikrar ortamında, yapılan çalışmalarla kayıt dışı sorunuyla ilgili önemli ilerlemeler kaydedildi'' dedi.

Tüm çalışmalara rağmen kayıt dışı istihdamın Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çeken Açıkgöz, ''Kayıt dışı istihdamın ülkemize elbette bir maliyeti de söz konusu. Biz bu orandaki bir kayıt dışını, eğer kayıt içine alabilirsek, kayıtlı istihdamı sağlayabilirsek, yaklaşık 25 milyar liraya yakın bir prim geliri elde edebiliriz. Bu da SGK'nın 2012 yılı bütçesine göre yaklaşık 25 milyar lira olan açığının ortadan kalkması anlamına geliyor'' diye konuştu.

Açıkgöz, SGK açıklarının devlet tarafından finanse edildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Hazine bize her ay ve her yıl doğrudan açıklarımızı gönderiyor. Biz bu saye de emeklilerimize aylıklarını ödüyoruz ve sağlık giderlerini karşılayabiliyoruz. Eğer bu açıklarımız olmasaydı, bu 25 milyar lira elbette devletimiz tarafından yatırımlara gidecekti. Bugün yollar, hastaneler ve okullar yapılabilecekti. Dolayısıyla 25 milyar lira ülkemizin gelirleri açısından da önemli bir rakam. Bu parayı Hazine matbaada basarak bize göndermiyor. Vatandaşlarımızın ödediği vergilerle bunlar bize aktarılıyor. Dolayısıyla bunu finanse edenler yine vatandaşlarımız.

Kayıt dışı istihdam, ülkemizin gerçekten önemli sorunlarından bir tanesidir. TÜİK verilerine göre, yüzde 41-42 dolaylarında kayıt dışı istihdam söz konusudur. Sosyal güvenlik açıklarının kapatılmasında kayıtlı istihdam çok önemli. Yani bu kayıt dışını mümkün olduğunca az oranlara indirmemiz çok önemli. Bu açıdan SGK olarak son yıllarda önemli çalışmalar yapıyoruz.''

''Yenilikçi Yöntemlerle Kayıtlı İstihdamın Teşviki'' projesi

Kayıt dışı oranlarının AB'de Türkiye'den çok aşağı seviyelerde bulunduğunu ifade eden Açıkgöz, ''Kayıt dışı sorununu özellikle 19 numaralı 'Sosyal Politika ve İstihdam Faslı' kapsamında ele alıp, birtakım çalışmalar yapmamız gerekiyordu. Bu kapsamda sorunu daha iyi ortaya koyabilmek, çözüm önerileri getirebilmek ve birtakım politikalar yürütebilmek amacıyla bir proje ürettik'' dedi.

Açıkgöz, projenin adını, ''Yenilikçi Yöntemlerle Kayıtlı İstihdamın Teşviki'' projesi koyduklarını belirterek, ''Projenin adını seçerken, konuya kayıt dışı istihdam olarak yaklaşmadık. Özellikle pozitif bir yaklaşımla konuyu ele aldık. Projemizin adından anlaşılacağı üzere, insanlara kayıtlı istihdamı sağlamaya yönelik faaliyetleri barındırıyor. Bunların içerisinde eğitim faaliyetleri ve bilgilendirme konferansları gibi belli birtakım faaliyetleri var'' diye konuştu.

Proje kapsamında, özellikle taşra teşkilatlarında kayıt dışı istihdama yönelik çalışan servisler oluşturduklarını, vatandaşların buralardan rahatlıkla bilgi alabileceklerini anlatan Açıkgöz, ''Birçok eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu konuda da sosyal paydaşlarımız olan işveren ve işveren temsilcileri ve üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Onlarla birlikte bilgilendirme konferansları ve aktiviteler düzenliyoruz'' dedi.

''Kayıt dışı istihdama yönelik strateji ve yol haritası''

Açıkgöz, 3 önemli çalışma grubu oluşturduklarını ve grupların başında da konusunda uzman akademisyenlerin bulunduğunu söyledi.

Çalışma grupları içerisinde, hem kamu kurumlarından hem de üniversite, işveren ve işveren temsilcilerinden insanların yer aldığına işaret eden Açıkgöz, şunları kaydetti:

''Çalışmaların sonucunda ortaya birtakım raporlar çıkacak. Raporlardan kayıt dışı istihdama yönelik strateji ve yol haritası tespit edilecek. Bu önümüzdeki günlerde kayıt dışılığa yaklaşımımızı ortaya koyacak önemli bir doküman olacak. Kayıt dışılık sorunu öyle bir sorun ki hızlı bir şekilde çözülmesi mümkün değil. Özellikle kültürel bir sorun, bilgilendirme o açıdan çok önemli. Nesilden nesile çözülecek bir sorun, ama her yaptığınız bu faaliyet, sorunun çözümüne küçük bir katkı olacak. Bir söz vardır, 'Taşları delen suyun kendisi değil, damlaların sürekliliğidir', dolayısıyla biz bu aktiviteleri bu kapsamda değerlendiriyoruz. Kayıtlı günlere inşallah hep birlikte ulaşacağız.''

Projenin haziran ayında netleşeceğini bildiren Açıkgöz, o tarihten sonra da yenilenmiş yöntemlerle çalışmalarını sürdürmeyi düşündüklerini belirtti. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler