YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıp - Kaçak bedeli alınacak, başka çaresi yok!
Kayıp - Kaçak bedeli alınacak, başka çaresi yok!
09 Ocak 2015 16:00
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedeline ilişkin, "Yine olacak, çünkü şirketlerin başka çaresi yok.'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda yaptığı açıklamada, elektrik faturalarında kayıp-kaçak bedeli ile ilgili sütunun ortaya çıkmasının ardından konuyla ilgili tartışmaların başladığını anımsatarak, "Vatandaş haklı olarak diyor ki 'başkasının ödemediği elektriği ben niye ödeyeyim?' Faturada bilgi o şekilde yer aldığında insanların otomatik refleksi o şekilde ortaya çıkıyor" diye konuştu.

İşin aslı öyle değil

Faturalardaki kayıp-kaçak bedelinin başka bölgelerde kaçak olarak tüketilen, ödenmeyen elektriğin diğer bölgelere yansıtılmasından ibaret gibi gözüktüğünü ancak işin aslının böyle olmadığını anlatan Canikli, şöyle konuştu:

Maliyetin bir unsuru

"Bu kararı alan ilgili bakanlığımız, elektrik faturasında maliyet unsuru olacak tüm kategorileri ayrıntılı saymış. Bunlar elektrik maliyetinin bir unsuru. Toplam üretilen elektriğin maliyeti var. Bu maliyete hatların nakli sırasında oluşan ve insanların ödemediği kayıp kaçak dahil. Üretim maliyeti var, bir de satış hasılatı var. Alacağınız var ama tahsil edemiyorsunuz. Bunu hasılata dahil etmiyorsunuz, dolayısıyla elektriğin birim satış maliyetini hesaplarken bütün bunları hesaba katıyorsunuz. Doğrudan kilovatsaatin maliyetine dahil edilmiş olsaydı böyle bir sorun çıkmazdı. O maliyetin unsudur ama şeffaflık gereği bu, ayrı kalem olarak yazıldı ve sorun olarak ortaya çıktı."

Tüketicinin aleyhine bir durum yok

Tüm dünyada hesaplamaların bu şekilde yapıldığına dikkati çeken Canikli, "Zarar edilen rakam, birim maliyete yansıtıldı. Burada tüketicinin aleyhine olacak bir durum yok, ama böyle yazıldığı için mahkemeler bu yönde karar verdi, yapacak bir şey yok. Onlar da maliyetin bir unsuru" diye konuştu.

Başk çaresi yok

Söz konusu bedelin 1 kilovatsaat elektriğin fiyatında görüleceğini dile getiren Canikli, "Mecburi, bu iş böyle başka çaresi yok. Başka türlü ayakta kalamazsınız, bu işle ilgili firmalar ayakta kalamaz ki... 'Devlet oradaki parayı tahsil etsin, bize ne' deyip o başka bir şey diğer tarafta bir üretim var, ticari faaliyet var. Onun değerlendirmesi, hesabı ayrı bir iş" ifadesini kullandı.

Yine kayıp kaçak oranları olacak

Başka sektörlerde de durumun böyle olduğunu anlatan Canikli, tahsil edilemeyen alacağın gider olarak yazıldığını, vergi matrahından düşüldüğünü, elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelinde de aynı mantığın uygulandığını söyledi.

Canikli, "Maliyetin içinde neler var, mümkün olduğu kadar ayrıntılandıralım gibi iyi niyetli yaklaşımın neticesinde böyle bir tablo ortaya çıktı. Bundan sonra kayıp kaçak rakamları yine olacak ama bu sefer elektrik maliyetinin içinde olacak eskiden olduğu gibi, diğer ülkelerde olduğu gibi" diye konuştu.

 

AA

kul hakkı
 // elif
bu üretim sonunda oluşan maliyet değil ki. başkasına ait faturayı rızası olmadan vatandaştan tahsil edip kul hakkına giriyorsunuz...
10 Ocak 2015 09:41
doğru söylüyor
 // hasan
sorun kayıp kaçağın nasıl önleneceği. nasıl finanse edileceği değil. gene yanlış noktalara odaklanıyoruz....
10 Ocak 2015 Cumartesi 01:14
Oradan bakınca Ahmak mı görünüyoruz?
 // Ömer
"Bundan sonra kayıp kaçak rakamları yine olacak ama bu sefer elektrik maliyetinin içinde olacak eskiden olduğu gibi, diğer ülkelerde olduğu gibi" sormak lazım özelleştirmeden kastınız vatandaşı mı, yoksa ihaledeki şartnameyi kabul edip kelepir fiyatta ihaleye imza ile konanı mı?ayıptır,günahtır.gündüzleri dahi boşuna yanan sokak cadde aydınlatma parasını dahi baştan savma ahlaksızlıklarını vatandaşa ödetmeye kalkışmayın.vatandaşın cevabı güzel olur hemde çok güzel unutmayın.yakıştı mı canikli...
09 Ocak 2015 Cuma 17:10
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler