YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaya: Türk sanayicisi Termikel'i örnek alıyor
İnşaat müteahhitleri, Antalya'da düzenlenen İkinci Geleneksel Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Buluşması'nda bir araya geldi. Etkinliğe, Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya da katıldı.
Kaya: Türk sanayicisi Termikel'i örnek alıyor
20 Mart 2017 / 14:32 Güncelleme: 20 Mart 2017 / 14:47

Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği tarafından Antalya'da organize edilen, 2. Geleneksel Müteahhitler Buluşması, sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Sektörün geleceği ve sorunlarının konuşulduğu toplantıya Termikel Yönetim kurulu Başkanı Ahmet Kaya da katıldı. İşadamları en çok bürokrasideki sorunlardan dert yakındı.

TERMİKEL YERLİ MALZEME KULLANIYOR

Termikel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, Termikel'in üretimde yerli ürün kullandığını vurgulayarak, "Üretimimizin yüzde 70'i iç kaynaklardan sağlanıyor, yüzde 30'u ithal ediliyor. Yani ithal malzemelerden karşılanıyor. Bu rakamlar da katma değer olarak oldukça yüksek olduğu için bugün Türk sanayicisinin, Türk ihracatçısının örnek aldığı bir firma haline geldik" diye konuştu.

ULTRASONİK KALORİMETRE ÜRETEN TEK FİRMAYIZ

Kaya, "Bir diğer firmamız Elektromed Türkiye'nin en büyük, dünyanın da en büyük 4. sayaç fabrikası. Burada da elektronik su, doğalgaz sayaçları ve kalorimetreler üretiliyor. Ultrasonik kalorimetrede Türkiye'de yerli olarak üreten tek firmayız" dedi.

İLGİLİ STK'LARDAN GÖRÜŞ ALINSIN

Etimesgut İnşaat Müteahhitler Derneği Başkanı Baki Çelen, Yönetim Kurulu Üyeleri Mevlüt Aykut ve Şükrü Çağrıcı sektörün sorunları hakkında değerlendirmelerde bulundular.

Çelen, "Bizim isteğimiz, bürokrasinin bizim inşaat sektörüyle ilgili çıkan genelgelerin düzelmesi, bunların düzeltirken SSK olsun, Şehircilik Bakanlığı olsun, kanun genelge çıkarken mutlaka bizim gibi sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin alınması.

Biz hükümetimizden destek bekliyoruz kredi anlamında imar konusunda, imar yapılırken ilgili STK'lardan görüş alması emsal artırımı, yani bir imarda ne olmuşsa onun yapılması" ifadelerini kullandı.

HAFRİYAT SIKINTIMIZ VAR

Ankara genelinde hafriyat konusunda sıkıntılar olduğunu dile getiren  Aykut, "Toprak dökümünde, hafriyat alımında, Büyükşehir belediye başkanımızın yardımlarını bekliyoruz, biraz daha esnek davranılmasını istiyoruz" dedi.

Şükrü Çağrıcı ise bürokrasiden dert yanarak, "Gerekli evraklarımızı hazırladık, gidiyoruz geliyoruz ama; biz bürokrasiyi bir türlü aşamıyoruz" dedi.

MAALESEF BÜROKRASİ OLİGARŞİSİ VAR

Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Şahin devletten destek isteyerek, "Devletin üretene destek olması lazım. İstihdam sağlarken, vergi öderken, ithalatını, ihracatını gerçekleştirirken yanında olup işini kolaylaştırması lazım. Maalesef ki bürokrasi oligarşisi var. Türkiye'de bunu bir türlü aşamıyoruz" ifadelerini kullandı.

İTHAL ÜRÜNLERİ KULLANMAYACAĞIM

Şahin, "Ben de dahil kendime pay çıkardım. Buradan söz veriyorum; bundan sonra bu ithal ürünleri kullanmayacağım. İçerisindeki ürün benim ülkemde üretilen bir ürünse bunun yüzde 30'u ithalatla, yüzde 70'i kendi kaynaklarımdan üretiliyorsa bu ürünü kullanmakta benim boynumun borcu" dedi.

ETİMESGUT BELEDİYE BAŞKANI UYARDI

Müteahhitlere uyarılarda bulunan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, "Ben sözleşmeyi yaptım, vurdum geçti, teslim ettim, iskanı da bir şekilde aldım veya iskan almasam da olur' düşüncesiyle bir düşünceyle inşaat yapıyorsanız bence hiç yapmayın. Bence siz müteahhit değilsiniz" ifadelerini kullandı.

Ahmet kaya, günün anısına Demirel, Şahin ve Çelen'e besmele yazılı tablo armağan etti.

Demirel de Ahmet Kaya'ya plaket verdi. Ardından Etimesgut inşaat mühendisleri derneği plaketleri dağıtıldı. KANALAHABER.COM

allah, ihlaslı işadamlarının yolunu açık etsin.
 // hursit dilaver
termikeli tanıyorum ve gurur da duyuyorum, ancak benim kemal adlı sevgili bir arkadaşım vardı 1975lerden.. ilk turbanlı kasiyer çalıştıran TERMO mağazasından..hiç resimlerde görülmüyor.ayrıca osman yüksel merhumla karşılaştığım, kitaplarını alarak okuduğum hacıbayramdaki kardeşler kitapevi ne alemde..neyse nostalji işte.....
20 Mart 2017 Pazartesi 17:23
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler