YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Katar'dan 350 milyon dolarlık doğal gaz alacağız"
"Katar'dan 350 milyon dolarlık doğal gaz alacağız"
05 Aralık 2013 13:36
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Katar'dan 350 milyon dolarlık doğal gaz alacaklarını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Katar'ın başkenti Doha'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın temasları sırasında, kış döneminde ülkenin doğal gaz ihtiyacını karşılamak üzere Katar'a enerji siparişi verdiklerini söyledi.

Katar'ın, dünyada sıvılaştırılmış enerji alanında önde gelen ülkelerden biri olduğunu belirten Yıldız, " Yaklaşık 5 kargoluk, bizim aralık, ocak ve şubat ayındaki doğal gaz ihtiyacımızı karşılamak üzere enerji siparişi verdik. Bununla alakalı da bir nevi anlaşmış olduk. Bu 350 milyon dolarlık bir rakam" diye konuştu.

Yıldız, sıvılaştırılmış doğalgazı 5 kargo olarak alacaklarını ifade ederek, İzmir Aliağa ve Marmara Ereğlisi'ne gerçekleşecek teslimatlarla önümüzdeki olası soğuk hava şartlarında ortaya çıkacak doğalgaz ihtiyacını karşılamış olacaklarını kaydetti.

Bakan Yıldız, Doha'daki resmi temasları kapsamında ayrıca Türkiye'den Elektrik Üretim Anonim Şirketi ile Katarlı bir şirket arasında kömür rezevrlerinden elektrik üretimine dayalı işbirliği mutabakatı imzalandığını, bunun da Türkiye açısından önemli bir anlaşma olduğunu ifade etti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler