YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kartlı doğalgaz kullananlar dikkat!
Kartlı doğalgaz kullananlar dikkat!
17 Ocak 2015 15:00
EPDK'dan, ön ödemeli (kartlı) doğal gaz sayaçlarında meydana gelen arızalar nedeniyle vatandaşların sayaç değişimine zorlanamayacağını bildirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK), ön ödemeli (kartlı) doğal gaz sayaçlarında meydana gelen arızalar nedeniyle vatandaşların sayaç değişimine zorlanamayacağını bildirildi.

EPDK'dan edinilen bilgiye göre, kurum, tüketicilerden gelen şikayetler ve bazı basın yayın organlarında yer alan Başkentgaz'ın sayaçları kasıtlı olarak bozduğu, vatandaşları sayaç değişimine zorladığı iddiaları üzerine harekete geçti.

Başkentgaz ile ilgili iddiaların EPDK tarafından mercek altına alındığını ifade eden yetkililer, Denetim Dairesi Başkanlığı'nın mevzuata aykırı olan işlemleri incelemeye devam ettiğini, ayrıca kurumun dağıtım şirketini de uyardığını belirtti.

Yetkililer, dağıtım şirketinin arıza nedeniyle ön ödemeli sayaçlarda değişim için vatandaşlardan herhangi bir bedel tahsil edemeyeceğini kaydetti. Ayrıca dağıtım şirketinin ön ödemeli sayacını mekanik sayaca (faturalı sayaç) çevirmek isteyen vatandaşlardan değişiklik için onay alması gerektiği ifade eden yetkililer, kendi isteğiyle abonelik sözleşmesini sonlandıran ve ön ödemeli sayaçtan mekanik sayaca geçmek isteyen vatandaşların bağlantı bedeli, sayaç değişim bedeli gibi masrafları ödemeksizin, dağıtım şirketine sadece abone güvence bedelini yatırarak sayaç tipini değiştirebileceği belirtti.

Bu arada EPDK'dan, ön ödemeli sayaç kullanan bazı abonelerin alım hakkını biriktirmesinin doğal gaz alım satım dengesinde bozucu etki oluşturduğunu ve bu durumun sistemin takibini zorlaştırdığı bildirildi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler