YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karslı besicilerin çağrısı: İthal hayvana ihtiyaç yok
Karslı besicilerin çağrısı: İthal hayvana ihtiyaç yok
11 Eylül 2013 15:03
Kars hayvan pazarında besiciler geçen yıl önü kesilen ithal hayvanın bir daha önünün açılmamasını istiyor.

Kars Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Metin Durmuş hükümetin ve halkın bu konuda uyandığını ve Kars’ta tüm Türkiye’ye hatta dünyaya ihraç edilecek kadar hayvanın olduğunu söyledi.

Durmuş, Kurban Bayramı öncesi hayvan sayısını besi durumunu ve fiyatlarını değerlendirdi. Kars’ta şu anda Türkiye’nin dışında yurt dışına ihraç edilecek kadar hayvan mevcudunun bulunduğunu bunun en açık göstergesinin ise Kars hayvan pazarı olduğunu açıkladı. Durmuş, Kars hayvan pazarında günlük ortalama bin ile iki bin hayvanın satıldığını ve ertesi gün ise yine hayvan pazarının dolu dolu olduğunu sanki hayvanların hiç eksilmediği üzerinde durarak, "Hayvanımız çok, dün 40 haneli bir köye gittim, 3 bin inek o köyde var. 3 bin inek demek, 3 bin dana demektir. Yani bizim hiç hayvana ihtiyacımız yoktur." dedi.

Bu yıl hayvan fiyatlarının ucuz olduğunu belirten Durmuş, bugün ineğin canlı kilosunun 4, 5 ve 6 lira olduğunu, dananın kilosunun ise 10 lira olduğunu ifade ederek, "Şu anda bizim ithalata hiçbir ihtiyacımız yoktur. Ette de bir sıkıntı yoktur. Türkiye’nin her tarafında 15 bin 5 yüze kesim yapılıyor." dedi.

Kurbanlık alacak vatandaşların bu yıl 3 ile 4 bin liraya rahat hayvan bulacaklarını vurgulayan Durmuş, "Geçen yılla bu yıl arasında değişen bir şey yoktur. Tek değişiklik besidedir. Bu yıl hayvanlarımız ürünün çok almasından dolayı iyi beslendiler." dedi.

Gelinen noktada birilerinin ithalatın önünü açmak için çalıştığına da değinen Durmuş, hükümetin ve Tarım Bakanının bu konuda uyandığını ve bu hayvancılığı bitirici söylentilere kulak asmadıklarını ve artık herkesin ihraç edilecek kadar hayvanlarının olduğunu bilmelerini istediklerini kaydetti.

"Kars hayvanının lezzeti, beslendiği meralardan geliyor"

Batıda kurbanlık alacak bir vatandaşın neden Kars hayvanını tercih etmeli sorusuna da cevap veren Durmuş, Kars’ta havyaların doğal ortamlarda, yayla ve meralarda çiçeklerle beslendiğini, iç bölgelerin hayvanlarının ise küspe yedikleri için etlerinin lezzetsiz olduğunu söyledi.

Hayvan Tüccarı Bahattin Çakırca ise bu yıl ortalama bir dişi hayvanın fiyatının, bin 500 ile 2 bin lira arasında olduğunu, erkek hayvanların ise 2 bin 500 ile 3 bin lira arasında olduğunu ifade etti.

 

CİHAN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler