YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karlı bir satışa daha imza attı
Karlı bir satışa daha imza attı
16 Haziran 2010 09:14
Finansbank'ı iyi bir fiyata Yunanlılar'a satan işadamı Hüsnü Özyeğin, yüzde 93 hisseye sahip olduğu FİBA Sigorta'yı da 485 milyon liraya Japonlar'a sattı.

Finansbank'ı Yunan NBG'ye 3.1 milyar avroya satan Fiba Grubu'nun patronu Hüsnü Özyeğin kârlı bir satışa daha imza attı. Hüsnü Özyeğin dokuz yıl önce kurduğu Fiba Sigorta'yı 485 milyon liraya Japonlara sattı

Finansbank’ı Yunan NBG’ye 3.1 milyar avroya satan Fiba Grubu’nun patronu Hüsnü Özyeğin krizde kârlı bir satışa daha imza attı. Fiba Grubu’nun Başkanı Hüsnü Özyeğin dokuz yıl önce kurduğu Fiba Sigorta’yı 485 milyon liraya Japonlara sattı. Özyeğin’in Fiba Grubu’nun iştiraklerinden Fiba Sigorta’daki yüzde 93.36 hissesinin satışına ilişkin anlaşma yasal mercilerden alınması gerekli izinlerin tamamlanmasının ardından devreye girecek. Konuyla ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Hüsnü Özyeğin, bu satıştan Fiba Sigorta’nın üst ve orta düzey yöneticilerinin 30 milyon liralık kazancı olacağını söyledi. Özyeğin, Fiba Sigorta’daki hisselerinin yüzde 6.92’sini 22 üst ve orta düzey yöneticisiyle paylaştığını söyledi.

Japonlar fırsat arıyor

Satıya çıkardığı sigorta şirketi için en iyi fiyatı Japonların verdiğini söyleyen Özyeğin, “Satış için Morgan Stanley ile anlaşmıştık. Onlar bizim şirketle ilgilenen potansiyel alıcıların listesiyle geldiler. En iyi teklifi Japonlar verdi. İşlemler bu sabah tamamlandı ve imzalar atıldı” dedi.

Son dört yılda Türkiye’ye giren yabancı sermayenin yüzde 10’u kadarını bu anlaşmayla Türkiye’ye getirdiklerini söyleyen Özyeğin, “Bu değeri çalışanlarımız yarattı. Bizim bir farklılığımız var. Biz sıfırdan alıp kurduğumuz işleri satıyoruz o nedenle satışlarımızın tamamı katma değerdir” dedi.
3.5 yıl önce Finansbank’ı 3 milyar avroya Yunan NBG’ye satan Özyeğin satıştan gelen kaynağı bankacılık ve enerji yatırımlarını büyütmek için kullanacağını söyledi. Özyeğin, “Finans, enerji ve Özyeğin Üniversitesi bizim odaklanacağımız sektörler olacak” diye konuştu.

Yönetim devam edecek

Japonların Fiba Sigorta’daki yönetimin aynen devam etmesini istediklerini belirten Hüsnü Özyeğin, Fiba Sigorta için Japon şirketi NKSJ’nin uluslararası yatırımlardan sorumlu başkan yardımcısının Türkiye’ye geldiğini söyledi. Holding merkezinde el sıkıştıklarını belirten Hüsnü Özyeğin satışı bittikten sonra bunu bir yemekle kutladıklarını söyledi.
Yabancı sermaye girişinin durduğu bir dönemde bu büyüklükteki bir satıya imza atmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Hüsnü Özyeğin, “Bu değerleri tamamen çalışanlarımız yarattı. Japon ekonomisi 1990 bu yana büyüyemiyor nüfusu da azalıyor. Dolayısıyla Japon firmaları yurtdışında ekonomileri büyüyen, hızlı gelişen ülkelere yönelmeye başladı. En son Brezilya ve Hindistan’da yatırım yaptılar. Ancak NKSJ en büyük yatırımını Türkiye’de gerçekleştirdi” diye konuştu.
Fiba Sigorta’nın yüzde 6 hissesinin şirketin üst ve orta düzey yöneticilerine ait olduğunu anlatan Özyeğin, “Bu satıştan yöneticilere düşen kaynak 30 milyon lira olarak belirlendi” diye konuştu.

Radikal

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler