YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kariyerli dolandırıcılık giderek artıyor
Kariyerli dolandırıcılık giderek artıyor
29 Mart 2015 09:41
İnternette ekonominin dev şirketlerini kullanarak sahte iş ilanları hazırlayan dolandırıcılar, binlerce lirayı cebe indirdi.

Küresel ekonominin en büyük problemi haline gelen işsizliği fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar, şimdi de sosyal medya üzerinden beyaz yakalı kurban arayışına girdi. İnternet ortamı üzerinden iş ilanı verilmesine ve bu ilanlara iş arayanların başvurmasına imkan sağlayan Linkedin üzerinden akıl almaz yöntemler uygulayan dolandırıcılar, dev şirketleri bile kullanmaya başladı.

Linkedin'de dünyaca ünlü enerji şirketi Total'in iş ilanını gören Ahmet Oktay, bu tuzağa düşmekten son anda kurtuldu. Total'in İngiltere'deki merkezine proje yöneticisi aradığını gören Oktay, başvurusunun ardından sözde şirket yöneticilerinden davet mektubu aldığını söyledi.

Oktay, "3 ay sonraki bir tarihte gerçekleştirilecek iş görüşmesi için yol ve konaklama ücretlerinin kendileri tarafından karşılanacağını söyleyerek Londra'da bulunan merkezlerine davet ettiler. Gerekli vize işlemlerinin yapılabilmesi için de anlaşmalı oldukları bir tur şirketiyle irtibata geç- memi tavsiye ettiler" dedi.

Tur şirketiyle yaptığı yazışmaların ardından gerekli evrak- ların kendisine e-posta ile iletildiğini ifade eden Oktay, "Her şeyi profesyonelce hazırlamışlar. Vize için gerekli tüm formları ilettiler. Evraklarla birlikte 1.750 dolar para yatırmam gerektiğini, bu paranın görüşmeye geleceğimin garantisi olduğunu ve görüşmenin ardından iade edileceğini iddia ettiler" diye konuştu.

Parayı belirtilen banka hesabına yatırmadan önce şirketin İstanbul'da bulunan Türkiye Genel Müdürlüğü'nü arayan Ahmet Oktay, böyle bir iş ilanının bulunmadığını ve dolandırıcıların bir oyunu olduğunu öğrendi. Şirketten yapılan açıklamada bu yolla pek çok insanın dolandırıldığı belirtilirken olayla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler