YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karar, borsalara olumlu yansırken, dolar değer kay
Karar, borsalara olumlu yansırken, dolar değer kay
Karar, borsalara olumlu yansırken, dolar değer kay
08 Ekim 2008 / 21:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kısa vadeli politik faizlerde indirim yaptı. Karar, borsalara olumlu yansırken, dolar değer kaybetmeye başladı.


ABD Merkez Bankası (Fed) gösterge faiz oranını yüzde 0,5 düşürerek yüzde 1,5'e indirdi. Fed yüzde 2 olan faiz oranını yüzde 1,5'e çekerken, küresel finansal krizin bütün dünyayı etkilemeye başlaması nedeniyle 28-29 Ekim'de yapılacak olağan toplantısını beklemedi.


Fed'den yaptığı açıklamada, faiz indirme kararında diğer merkez bankalarıyla birlikte hareket ettiğini bildirirken, ayrıca iskonto faiz oranını da aynı oranda düşürerek yüzde 1,75'e indirdi.


Avrupa Merkez Bankası AMB) yüzde 4 olan faiz oranını yüzde 3,75'e, İngiltere Merkez Bankası yüzde 5 olan faiz oranını yüzde 4,5'e ve İsveç Merkez Bankası (Riksbank) da yüzde 4,75'e indirdi.


Çin Merkez Bankası ise faiz oranını 0,27 baz puan düşürerek, yüzde 6,93'e çekti.


Danimarka Merkez Bankası ise para birimi kronu desteklemek için faiz oranını yüzde 0,4 artırarak yüzde 5'e çıkardı.


Japonya Merkez Bankası yüzde 0,5 olan faiz oranını değiştiremeyeceğini bildirirken, Fed Japonya Merkez Bankası'nın Fed'e güçlü destek verdiğini açıkladı. Kanada ve İsviçre merkez bankaları da faiz oranlarını yarımşar puan düşürdü.


Öte yandan İngiltere Başbakanı Gordon Brown yaptığı açıklamada faiz indiriminin Avrupa çapında koordineli bir hareket olduğunu söyledi.


FED, ECB, İngiltere Merkez Bankası (BOE), Çin, İsviçre, İsveç, Kanada da faiz oranlarını, mali piyasaların ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi sebebiye indirdi.


Çin, borçlanma ve mevduat faizini 27 baz puan, FED yarım puan indirerek faiz oranını yüzde 1,5'e indirdi. ECB ve İngiltere de faiz oranlarını yarım puan indirdi.


FED, yaptığı açıklamada, zayıflayan ekonomi ve azalan enflasyon baskısıyla harekete geçtiklerini, ekonomik büyümeyi desteklemek için ihtiyaç duyulan hareketleri yapacaklarını bildirdi.


Ayrıca, Japonya Merkez Bankası, açıklamasında, bankaların bu hareketinin istikrara katkı sağlayacağını umduğunu belirtirken, İngiltere Merkez Bankası ise sadece faiz indiriminin mali piyasalardaki sorunu çözmeye yetmeyeceğini ifade etti.


Öte yandan Hong Kong'da faiz oranları 1 puan düşürüldü. Ülkede fiili olarak merkez bankası olarak görev yapan Hong Kong Mali Otoritesi, perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere faiz oranlarını yüzde 1 düşürerek yüzde 2,5 yaptı.


Öte yandan, Romanya'da Bükreş Menkul Kıymetler Borsası BET Endeksi'nde değer kaybının yüzde 9,3'ü aşması nedeniyle işlemlere ara verildi.


Borsada bazı şirketlerin kayıpları yüzde 15'leri buldu. Romanya'da borsa salı günü son 42 ayın en düşük seviyesine gerilerken, para birimi ron da avro karşısında son 2 haftada yüzde 10'dan fazla değer kaybetti.


Romanya Merkez Bankası Başkanı Mugur Isarescu, yaptığı açıklamada, küresel finansal krize karşın Romanya bankalarındaki mevduatların güvende olduğunu söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler