YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamuya pahalı malzeme alımına son
Kamuya pahalı malzeme alımına son
07 Ekim 2014 18:15
Döner Sermaye Mali Yönetim Sistemi kademeli olarak devreye alınırken, ilaç ve tıbbi malzemenin yanı sıra temizlik ve taşıt alımları da anlık olarak takip edilebiliyor.

Her bir işletmenin gelir ve giderleri elektronik ortamda karşılaştırılabildiği için uygulama kapsamında yöneticilerin yüksek fiyatla malzeme alımının da önüne geçilmesi sağlanmış olacak. Sistem ile ek ödemeler görülebileceği için tüm memurların maaş ödemeleri anlık takip edilebilecek.

Projeyi tüm bakanlıkların henüz uygulamadığına dikkat çeken Maliye Bakanlığı yetkilileri, tam olarak kullanılması halinde yıllık 33 milyar lirayı aşan döner sermaye gelirlerinin elektronik ortamda izlenebileceğini kaydetti.

Döner sermaye işletmelerinin sayısı her yıl kademeli olarak artış gösteriyor. 2009 yılında farklı alanlarda 2 bin 690 olan işletme sayısı geçen yıl itibariyle 2 bin 904’e çıktı.  Döner sermaye işletmelerinin gelirleri ise aynı dönemde 22 milyar liradan 33,3 milyar Türk Lirası’na kadar yükseldi. 2013 yılında bu gelirlerden yıl sonu karı olarak Hazine’ye 137.4 milyon TL, Hazine hissesi olarak ise 939 milyon lira aktarım gerçekleşti.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler