YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu'da 'paralel' temizlik devam ediyor
Kamu'da 'paralel' temizlik devam ediyor
12 Eylül 2015 11:51
Kamuda kritik kurumlarda çalışan ve paralel yapıya yakın olduğu iddia edilen bürokratların koltukları değişiyor.

Son olarak Maliye Bakanlığı’ndan 20 vergi müfettişi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan da 11 iş müfettişi ile birlikte, Rekabet Kurumu’ndan 8 uzman Başbakanlık Sektörel İzleme ve Değerlendirme Kurulu’na alındı.

Uzman ya da raportör yapılan bu bürokratların sayısının daha önceki ve yeni atanacaklarla birlikte 400’ü bulması bekleniyor. Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Kamu İhale Kurumu (KİK) ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) da bazı değişikliklerin olabileceği ifade ediliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Rekabet Kurumu’nda ise görevlerine yeni atanan atanan başkanların yeni bir çalışma içerisine gireceği belirtiliyor.

ÜST DÜZEY ATAMA

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Hazine Müsteşarlığı gibi çok sayıda kamu kurumunda üst düzey görev yaparken Başbakanlık uzmanlığına atamaları yapıldı.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 23, BDDK’dan 13,  EPDK’dan da kritik birimlerde görev yapan grup başkanı, daire başkanlarının bulunduğu çok sayıda uzman ve murakıp raportör olarak Sektörel İzleme ve Değerlendirme Kurulu’na alındı.

ARAŞTIRMA SÜRÜYOR

Paralel yapılanmanın izlerinin olduğu iddia edilen kritik kurumlara yönelik araştırmaların devam ettiğini aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi de “Kamu kurumlarında son 1,5-2 yıl içerisinde önemli görev değişimleri oldu. Önümüzdeki günlerde de yeni değişimler olabilir. Farklı kurumlarda koltuk değişimlerinin yanı sıra görevden almalarda olabilir” dedi.  

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler